Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 18 lutego 2019 r., imieniny obchodzą: Szymona, Konstancji
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Festyn w Baszowicach.

Festyn w Baszowicach.

wielkość tekstu:A | A | A

Liczne konkursy, gry i zabawy, cenne nagrody, dobra muzyka i tradycyjne puszczanie wianków na wodzie. Podczas niedzielnego festynu „Trzeźwa rodzina, zdrowa rodzina” w Baszowicach atrakcji nie brakowało i nawet rzęsisty deszcz nie zdołał zniechęcić zgromadzonych do wspólnej zabawy.

W niedzielę 24 czerwca na placu przy świetlicy środowiskowej w Baszowicach zebrała się liczna grupa mieszkańców okolicznych miejscowości, by w rodzinnym gronie przywitać sezon wakacyjny. Od kilku lat podczas festynu następuje rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ogłoszonego przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który skierowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół z terenu gminy.
Tegoroczna edycja konkursu zatytułowana była „Autoportret”, a jego uczestnicy mogli startować w jednej z dwóch kategorii: praca plastyczna lub literacka.

Wśród osób malujących pierwsze miejsce zdobyli exaqueo Albert Kozłowski i Oliwia Lauko ze Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, Oliwia Dwojewska i Mateusz i Dwojewski ze Szkoły Podstawowej w Jeziorku, Julia Kosiarska ze Szkoły Podstawowej w Pokrzywiankce oraz Nikola Podsiadło z Gimnazjum w Nowej Słupi. W konkursie literackim triumfowali: Julia Kisiel, Agata Kowalska i Bartosz Skrzyniarz, wszyscy z gimnazjum w Rudkach. Podczas festynu doceniono także innych uczniów szkoły w Rudkach, laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych: Szymona Życińskiego – najlepszego w gronie fizyków i Jakuba Niewadzi, który tryumfował w konkursie z języka angielskiego. Nagrody dla nich – tablety ufundowało stowarzyszenie Sojusz. 

Organizatorzy festynu: Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Danuta Żebrowska – Przewodnicząca GKRPA , Wójt Gminy Nowa Słupia – Andrzej Gąsior, Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – Dyrektor Piotr Sepioło oraz Stowarzyszenie Zdrowy Człowiek Emeryk – Prezes Sławomir Świetlik chcieli promować zdolną młodzież, edukację, postawy prospołeczne i prozdrowotne, w szczególności trzeźwość. Nic więc dziwnego, że quiz gonił konkurs i odwrotnie.

Strażacy uczyli dzieci i młodzież jak prawidłowo przeprowadzić akcję reanimacyjną (resuscytację krążeniowo-oddechową), a dzieci które znały numery alarmowe schodziły ze sceny z nagrodami. Ale nagrody czekały nie tylko na najmłodszych. Dla działających na terenie gminy Kół Gospodyń Wiejskich zorganizowano konkurs pod hasłem „Sałatki, sałateczki, sałatunie”. Jurorzy nie mieli łatwego zadania, bowiem każda grupa przygotowała potrawy na miarę Master Chef-a. Nie dziwi więc fakt, że jury nie zdecydowało się wskazać zwycięzców. Przyznano wszystkim kołom jedną równorzędną nagrodę.

Podczas festynu w Baszowicach nagrodzono tych, którzy kilka godzin wcześniej na boisku w Rudkach walczyli w piłkarskim turnieju o Puchar Wójta Nowej Słupi. Po najważniejsze trofeum i miejsce na najwyższym stopniu podium sięgnęła reprezentacja sołectwa Serwis, na drugim miejscu uplasowały się Baszowice, a na trzecim Sosnówka. Nagrodzono także króla strzelców – Kacpra Wiechę. Z kolei sołtys roku – stojący na czele Mirocic Stanisław Marzec odebrał nagrodę – piłę motorową - od wójta Andrzeja Gąsiora.

Trzeba przyznać, że dla uczestników festynu atrakcji nie brakowało. Były występy lokalnych artystów, liczne stragany, dla tych, którzy zgłodnieli przygotowano tradycyjną świętokrzyską zalewajkę z kuchni polowej, rozdawaną bezpłatnie. Dzieci mogły szaleć na dmuchanych zjeżdżalniach, a dorośli, którym czasem brawura towarzyszy na drodze, kubeł zimnej wody na głowę fundowała GKRPA przy pomocy z firmy GS Event z Oświęcimia, która w specjalnych urządzeniach demonstrowała siły działające na człowieka podczas zderzenia ze stałą przeszkodą lub podczas dachowania samochodem.

Moc atrakcji czekająca na uczestników festynu sprawiła że nawet intensywny deszcz, który zaczął padać z chmur na baszowickim nie był w stanie zniechęcić mieszkańców gminy do udziału we wspólnej zabawie, którą zakończył spektakl świętojański i tradycyjne puszczania wianków. Odobra zabawę od samego początku zadbał zespół Krokus.

czytano: 884 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 26 czerwca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Nowa Słupia Dębniak Św. Krzyż Łysa Góra Emeryk Jeleniów Góry Świętokrzyskie Rekreacja Andrzej Gąsior Turystyka Milanowska Wólka Rudki Stara Słupia Baszowice Kielce
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej