Skróty klawiszowe:

Uroczyste obchody jubileuszu 60. lecia GKS Rudki.

Strona główna » Aktualności » Uroczyste obchody jubileuszu 60. lecia GKS Rudki.

wielkość tekstu: A | A | A

- 60 lat to znaczący czas. Klub powstał i istnieje dzięki inicjatywie i zaangażowaniu wielu ludzi. Jest oczkiem w głowie naszej gminy. Ten jubileusz to święto całej naszej społeczności – mówił wójt Nowej Słupi, Andrzej Gąsior. W sobotę, 1 września, klub GKS Rudki uroczyście świętował 6 dekad istnienia. Imprezie towarzyszyły mecze, występ pięściarzy klubu RUSHH Kielce, pokaz skoczków spadochronowych ze Związku Polskich Spadochroniarzy Oddziału Kieleckiego oraz koncert. Panie mogły bezpłatnie wykonać badania cytologiczne, a na pasjonatów wiedzy czekał Naukobus. 

 

Gminny Klub Sportowy w Rudkach, jak podkreślały osoby obecnie na uroczystości, to miejsce wyjątkowe. Początek dali mu pasjonaci, którzy pierwsze mecze rozgrywali na łąkach. Jak głosi historia klubu, ważnym momentem było zebranie organizacyjne 30 października 1957 roku na którym powołano klub Unia. Kilka miesięcy później, w lutym 1958 roku klub przyjął nazwę Piryt i zgłoszono drużynę do rozgrywek w klasie C.

Przez 60 lat w Gieksie zagrało ponad 150 zawodników. Obok rozgrywek ligowych, drużyna z Rudek brała również udział w zmaganiach o Puchar Polski. Największym sukcesem było zdobycie pucharu w okręgu kieleckim. Stało się to w 1998 roku.  

 

Modlitwa za talenty 

 

Za wszystkich twórców i działaczy klubu, za prezesów, oraz trenerów, instruktorów i zawodników, za każdą osobę, która na miarę swoich talentów i możliwości wspierała działalność klubu przez 6 dekad modlono się podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach. Koncelebrowali ją ksiądz Franciszek Sałęga, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach oraz ksiądz Marek Krawczyk z Rudek. 

 

Po nabożeństwie, spod świątyni, wyruszył głośny pochód. Młodzi piłkarze sportowymi gwizdkami zaznaczali swoją obecność. Tak wszyscy uczestnicy jubileuszu dotarli na scenę przy stadionie. Tu odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem sportowców, osób związanych z klubem, mieszkańców i władz gminy, a także gości. Zaproszenie przyjęli między innymi: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, poseł Anna Krupka, doradca wicepremiera Jarosława Gowina Renata Janik, prezes Radia Kielce Janusz Knap, członek zarządu powiatu kieleckiego Bogdan Gierada, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej Mirosław Malinowski, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk, czy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Stanioch. 

 

„Czuję ogromną dumę” 

 

Ze strony gości padło wiele serdecznych słów skierowanych pod adresem prezesa GKS-u Rudki, Grzegorza Gąsiora oraz wójta gminy Nowa Słupia, Andrzeja Gąsiora. 

 

- 60 lat to piękny jubileusz. To 60 lat pracy z młodym człowiekiem, który może tu znaleźć swoje miejsce, uczyć się rywalizacji, uczyć się wygrywać, ale też uczyć się ponosić porażki, bo takie też w swoim życiu mamy – podkreślała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek, jednocześnie deklarując pomoc w zdobywaniu kolejnych środków na działalność klubu.

 Z kolei poseł Anna Krupka zaznaczyła: - Chciałam serdecznie pogratulować wszystkim, którzy przez lata tworzyli ten klub. Macie powody do dumy. Ale chciałam też podziękować panu prezesowi i młodym ludziom, którzy decydują się na zdrowy tryb życia, rozwijają się przez sport. Życzę, żebyście odnieśli sukces w waszym życiu – mówiła. 

 

Z kolei Mirosław Malinowski przyznał: - Czuję ogromną dumę, że jestem na takim jubileuszu. My jako Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej będziemy świętować 90 lat. Jesteśmy jednym z najstarszych związków piłkarskich w Polsce i te 60 lat GKS Rudki pięknie wpisuje się w nasz święto.  

Święto gminy Nowa Słupia 

 

Prezes Malinowski mówił o zapleczu, jakim dysponują sportowcy z Rudek. – Boiska pewnie zazdrości wam wiele klubów. Na nim nie można słabo grać w piłkę. Dziękuję samorządowi gminnemu, że wspomaga działalność takich pasjonatów. I powiem trochę przekornie: zróbcie kłopot wójtowi i awansujcie – żartował. 

 

Wywołany do odpowiedzi wójt Andrzej Gąsior nie zamartwiłby się takim „kłopotem”. Podkreślał, że GKS Rudki zajmuje ważne miejsce w gminie.

 

- Każdy kto dziś tu jest, jest częścią tego klubu, budował jego przeszłość, buduje teraźniejszość i przyszłość. To święto nasze, wspólne, święto gminy Nowa Słupia. To ogromny sukces, ponieważ prawie cały skład zespołu budują mieszkańcy naszej społeczności – mówił Andrzej Gąsior.

Przyznał, że z GKS-em jest związany od lat. – Trafiłem do niego w 1993 roku, kiedy boisko było w opłakanym stanie, brakowało wszystkiego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób ten klub przetrwał najgorsze chwile. Dziś wygląda pięknie, w czym pomogły też środki z Ministerstwa Sportu i Turystki – zaznaczył.

 W części oficjalnej wręczono podziękowania, okolicznościowe medale i upominki. 

 

 Atrakcje nie tylko dla miłośników sportu

 

Rozgrywki piłkarskie, zdominowały sobotnią zabawę. Ale na uczestników imprezy czekały także inne atrakcje. Wśród nich były: występ pięściarzy klubu RUSHH Kielce, koncert. Skoczkowie spadochronowi ze Związku Polskich Spadochroniarzy Oddziału Kieleckiego przygotowali pokaz, który poprowadził Bartłomiej Gąsiorek. Na najmłodszych czekały dmuchańce, zaś panie mogły bezpłatnie wykonać badania cytologiczne. 

 

 W sobotę także można było pobawić się w odkrywcę i odwiedzić Naukobus, który od piątku gościł w Zespole Szkół w Rudkach. Wizyta Naukobusa odbyła się w ramach programu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

- Chcemy w dzieciach już od najmłodszych lat budzić pasję do nauki, żeby mogły samodzielnie eksperymentować i w ten sposób odkrywać, że biologia, matematyka, czy fizyka wcale nie muszą być nudne – mówi Renata Janik, doradca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. – Zauważamy jednak, że te naukowe zabawy jednakowo wciągają i młodszych i starszych.

 

czytano: 959 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2018-09-03 08:15:07

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna