Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 18 lutego 2019 r., imieniny obchodzą: Szymona, Konstancji
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Uroczyste obchody jubileuszu 60. lecia GKS Rudki.

Uroczyste obchody jubileuszu 60. lecia GKS Rudki.

wielkość tekstu:A | A | A

- 60 lat to znaczący czas. Klub powstał i istnieje dzięki inicjatywie i zaangażowaniu wielu ludzi. Jest oczkiem w głowie naszej gminy. Ten jubileusz to święto całej naszej społeczności – mówił wójt Nowej Słupi, Andrzej Gąsior. W sobotę, 1 września, klub GKS Rudki uroczyście świętował 6 dekad istnienia. Imprezie towarzyszyły mecze, występ pięściarzy klubu RUSHH Kielce, pokaz skoczków spadochronowych ze Związku Polskich Spadochroniarzy Oddziału Kieleckiego oraz koncert. Panie mogły bezpłatnie wykonać badania cytologiczne, a na pasjonatów wiedzy czekał Naukobus. 

 

Gminny Klub Sportowy w Rudkach, jak podkreślały osoby obecnie na uroczystości, to miejsce wyjątkowe. Początek dali mu pasjonaci, którzy pierwsze mecze rozgrywali na łąkach. Jak głosi historia klubu, ważnym momentem było zebranie organizacyjne 30 października 1957 roku na którym powołano klub Unia. Kilka miesięcy później, w lutym 1958 roku klub przyjął nazwę Piryt i zgłoszono drużynę do rozgrywek w klasie C.

Przez 60 lat w Gieksie zagrało ponad 150 zawodników. Obok rozgrywek ligowych, drużyna z Rudek brała również udział w zmaganiach o Puchar Polski. Największym sukcesem było zdobycie pucharu w okręgu kieleckim. Stało się to w 1998 roku.  

 

Modlitwa za talenty 

 

Za wszystkich twórców i działaczy klubu, za prezesów, oraz trenerów, instruktorów i zawodników, za każdą osobę, która na miarę swoich talentów i możliwości wspierała działalność klubu przez 6 dekad modlono się podczas mszy świętej w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach. Koncelebrowali ją ksiądz Franciszek Sałęga, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela w Grzegorzowicach oraz ksiądz Marek Krawczyk z Rudek. 

 

Po nabożeństwie, spod świątyni, wyruszył głośny pochód. Młodzi piłkarze sportowymi gwizdkami zaznaczali swoją obecność. Tak wszyscy uczestnicy jubileuszu dotarli na scenę przy stadionie. Tu odbyła się oficjalna część uroczystości z udziałem sportowców, osób związanych z klubem, mieszkańców i władz gminy, a także gości. Zaproszenie przyjęli między innymi: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, poseł Anna Krupka, doradca wicepremiera Jarosława Gowina Renata Janik, prezes Radia Kielce Janusz Knap, członek zarządu powiatu kieleckiego Bogdan Gierada, prezes Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej Mirosław Malinowski, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk, czy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Małgorzata Stanioch. 

 

„Czuję ogromną dumę” 

 

Ze strony gości padło wiele serdecznych słów skierowanych pod adresem prezesa GKS-u Rudki, Grzegorza Gąsiora oraz wójta gminy Nowa Słupia, Andrzeja Gąsiora. 

 

- 60 lat to piękny jubileusz. To 60 lat pracy z młodym człowiekiem, który może tu znaleźć swoje miejsce, uczyć się rywalizacji, uczyć się wygrywać, ale też uczyć się ponosić porażki, bo takie też w swoim życiu mamy – podkreślała wojewoda świętokrzyski, Agata Wojtyszek, jednocześnie deklarując pomoc w zdobywaniu kolejnych środków na działalność klubu.

 Z kolei poseł Anna Krupka zaznaczyła: - Chciałam serdecznie pogratulować wszystkim, którzy przez lata tworzyli ten klub. Macie powody do dumy. Ale chciałam też podziękować panu prezesowi i młodym ludziom, którzy decydują się na zdrowy tryb życia, rozwijają się przez sport. Życzę, żebyście odnieśli sukces w waszym życiu – mówiła. 

 

Z kolei Mirosław Malinowski przyznał: - Czuję ogromną dumę, że jestem na takim jubileuszu. My jako Świętokrzyski Związek Piłki Nożnej będziemy świętować 90 lat. Jesteśmy jednym z najstarszych związków piłkarskich w Polsce i te 60 lat GKS Rudki pięknie wpisuje się w nasz święto.  

Święto gminy Nowa Słupia 

 

Prezes Malinowski mówił o zapleczu, jakim dysponują sportowcy z Rudek. – Boiska pewnie zazdrości wam wiele klubów. Na nim nie można słabo grać w piłkę. Dziękuję samorządowi gminnemu, że wspomaga działalność takich pasjonatów. I powiem trochę przekornie: zróbcie kłopot wójtowi i awansujcie – żartował. 

 

Wywołany do odpowiedzi wójt Andrzej Gąsior nie zamartwiłby się takim „kłopotem”. Podkreślał, że GKS Rudki zajmuje ważne miejsce w gminie.

 

- Każdy kto dziś tu jest, jest częścią tego klubu, budował jego przeszłość, buduje teraźniejszość i przyszłość. To święto nasze, wspólne, święto gminy Nowa Słupia. To ogromny sukces, ponieważ prawie cały skład zespołu budują mieszkańcy naszej społeczności – mówił Andrzej Gąsior.

Przyznał, że z GKS-em jest związany od lat. – Trafiłem do niego w 1993 roku, kiedy boisko było w opłakanym stanie, brakowało wszystkiego. Dzięki zaangażowaniu wielu osób ten klub przetrwał najgorsze chwile. Dziś wygląda pięknie, w czym pomogły też środki z Ministerstwa Sportu i Turystki – zaznaczył.

 W części oficjalnej wręczono podziękowania, okolicznościowe medale i upominki. 

 

 Atrakcje nie tylko dla miłośników sportu

 

Rozgrywki piłkarskie, zdominowały sobotnią zabawę. Ale na uczestników imprezy czekały także inne atrakcje. Wśród nich były: występ pięściarzy klubu RUSHH Kielce, koncert. Skoczkowie spadochronowi ze Związku Polskich Spadochroniarzy Oddziału Kieleckiego przygotowali pokaz, który poprowadził Bartłomiej Gąsiorek. Na najmłodszych czekały dmuchańce, zaś panie mogły bezpłatnie wykonać badania cytologiczne. 

 

 W sobotę także można było pobawić się w odkrywcę i odwiedzić Naukobus, który od piątku gościł w Zespole Szkół w Rudkach. Wizyta Naukobusa odbyła się w ramach programu „Nauka dla Ciebie”, realizowanego wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

- Chcemy w dzieciach już od najmłodszych lat budzić pasję do nauki, żeby mogły samodzielnie eksperymentować i w ten sposób odkrywać, że biologia, matematyka, czy fizyka wcale nie muszą być nudne – mówi Renata Janik, doradca Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina. – Zauważamy jednak, że te naukowe zabawy jednakowo wciągają i młodszych i starszych.

 

czytano: 898 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 03 września 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 14
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dębniak Rekreacja Rudki Łysa Góra Emeryk Dymarki Turystyka Milanowska Wólka Św. Krzyż Jeleniów Nowa Słupia Kielce Andrzej Gąsior Góry Świętokrzyskie Baszowice Stara Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej