Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
piątek 22 lutego 2019 r., imieniny obchodzą: Marty, Małgorzaty
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Dla Niepodległej.

Dla Niepodległej.

wielkość tekstu:A | A | A

Montaż słowno-muzyczny w wykonaniu harcerzy oraz widowisko „W drodze do wolności” Amatorskiego Teatru Święty Spokój można było zobaczyć 11 listopada w Domu Kultury w Rudkach. Przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej odśpiewano także hymn narodowy i rozstrzygnięto konkurs patriotyczny. Tak między innymi uczciliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 Obchody jubileuszu odzyskania niepodległości rozpoczęły się już o godzinie 12 w Nowej Słupi, gdzie podczas mszy z udziałem wójta, radnych oraz licznie zgromadzonych mieszkańców modliliśmy się podczas mszy świętej odprawionej w intencji ojczyzny. Tuż przed mszą świętą delegacja samorządowców złożyła okolicznościową wiązankę przed zbiorczą mogiłą powstańców styczniowych na placu przykościelnym. 

Kolejnym punktem obchodów była uroczystość w Domu Kultury w Rudkach. O godzinie 16 sala widowiskowa wypełniła się po brzegi. Wójt Andrzej Gąsior witając zgromadzonych dziękował mieszkańcom, że tak licznie przybyli. Podkreślał w jak trudnych czasach przyszło żyć naszym dziadom i pradziadom, jak wielką ofiarę musieli ponieść, abyśmy my dziś mogli żyć w wolnym kraju. Mówił także jak wiele imprez i uroczystości odbyło się w całej gminie z okazji jubileuszu odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Przybyli na uroczystości w Rudkach mogli zobaczyć montaż słowno-muzyczny wypełniony treściami patriotycznymi zaprezentowany przez 122 Drużynę Harcerską im. św. brata Alberta w Rudkach. Kiedy żegnani gromkimi oklaskami harcerze opuścili scenę odśpiewany został hymn państwowy, a chwilę później widzowie mogli obejrzeć kolejny spektakl. Tym razem widowisko pod tytułem „W drodze do wolności” zaprezentowali aktorzy Amatorskiego Teatru Święty Spokój. 

Po części artystycznej przyszedł czas na rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Historycznego z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. 

W kategorii dorośli pierwsze miejsce zajął Tomasz Ponikowski, drugie Magdalena Kwiecień, a trzecie Tomasz Kałuża.

W kategorii uczniów szkół podstawowych tryumfowała Julia Kopyś, drugie miejsce zajęła Aniela Kucharczyk, zaś trzecie Kacper Halik. Wszyscy są uczniami szkoły w Rudkach.

W kategorii gimnazjaliści pierwsze miejsce jury przyznało Błażejowi Cieślikowi ze szkoły w Nowej Słupi, drugie miejsce ex aequo zdobyli Adam Bera i Igor Sala a trzecie Edward Pietrzyk ze szkoły w Rudkach. 

Nagrody zwycięzcom wręczył wójt Andrzej Gąsior, który objął honorowy patronat nad konkursem.

czytano: 845 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 13 listopada 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rudki Dębniak Łysa Góra Stara Słupia Kielce Góry Świętokrzyskie Dymarki Turystyka Jeleniów Rekreacja Milanowska Wólka Św. Krzyż Andrzej Gąsior Emeryk Baszowice Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej