Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
poniedziałek 18 lutego 2019 r., imieniny obchodzą: Szymona, Konstancji
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Nowa pracownia ekologiczno-przyrodnicza w Zespole ...

Nowa pracownia ekologiczno-przyrodnicza w Zespole Szkół w Rudkach.

wielkość tekstu:A | A | A

W piątek, 23 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Zespole Szkól w Rudkach w Gminie Nowa Słupia otwarto pracownię edukacji ekologicznej. Zadanie pod nazwą „Pracownia edukacyjna w szkole podstawowej – Czyste powietrze, woda, gleba oraz odnawialne źródła energii”, współfinansowane jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Całkowita wartość projektu to 29 200 zł, z czego Gmina Nowa Słupia pozyskała na ten cel 23 705 zł dotacji, a wkład własny Gminy wyniósł 5495 zł.

W inauguracji pracowni uczestniczyli zaproszeni goście: Wójt Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Kierownik Zespołu Obsługi Szkół Anna Karcz, dyrekcja szkoły, nauczyciele biologii  i uczniowie.

Cele edukacyjne zadania:

  1. Polepszenie warunków nauczania przedmiotów przyrodniczo-środowiskowych w szkołach podstawowych poprzez zakup sprzętu i pomocy dydaktycznych.
  2. Podniesienie jakości edukacji ekologicznej w szkołach podstawowych, kształtowanie zainteresowań uczniów ekologią, ochroną przyrody i środowiska.
  3. Poszerzenie kwalifikacji nauczycieli przedmiotów przyrodniczych w szkole podstawowej w zakresie optymalnego wykorzystania zakupionego sprzętu i pomocy dydaktycznych w szkołach.
  4. Integracja i komplementarność działań w zakresie edukacji ekologicznej na terenie gminy poprzez współpracę szkoły, urzędu gminy, społeczności lokalnej i innych jednostek. 

Zasadniczym elementem działania jest edukacja ekologiczna społeczeństwa z uwzględnieniem wszystkich grup wiekowych, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska oraz popularyzacja wiedzy przyrodniczej. Zakupione pomoce pozwolą realizować treści związane z ochroną powietrza atmosferycznego, energią odnawialną, odnową wód, gleby i powierzchni Ziemi, oraz posłużą do obserwacji i badań przyrody. Ponadto zakupione zostały meble do pracowni, nowoczesne mikroskopy, gry dydaktyczne.

 W ramach projektu zaplanowane zostały działania edukacyjne w trakcie zajęć lekcyjnych podczas których będą używane zestawy pomocy dydaktycznych według modułów dostosowanych do badania danego elementu środowiska np. „ochrona powietrza", „ochrona gleb", „ochrona wód" itd.

W ramach zajęć pozalekcyjnych w pracowni edukacji ekologiczno-przyrodniczej będą prowadzone zajęcia rozwijające zainteresowania ekologią, ochroną przyrody i środowiska. Uczniowie zdobędą wiedzę jak można zadbać o własną miejscowość, najbliższe otoczenie, a na zajęciach terenowych poznają różne ekosystemy.

W ramach zajęć zaplanowano wycieczkę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego wraz z zajęciami prowadzonymi przez leśników oraz wycieczkę do gospodarstwa ekologicznego połączoną z zajęciami warsztatowymi w pasiece. Zaplanowano też konkursy wiedzy ekologicznej, konkursy plastyczne, fotograficzne, pokaz mody ekologicznej.

czytano: 645 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 29 listopada 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 13
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Dymarki Nowa Słupia Św. Krzyż Baszowice Kielce Jeleniów Milanowska Wólka Rudki Góry Świętokrzyskie Andrzej Gąsior Turystyka Dębniak Łysa Góra Stara Słupia Rekreacja Emeryk
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej