Skróty klawiszowe:

Ocalić od zapomnienia ...

Strona główna » Aktualności » Ocalić od zapomnienia ...

wielkość tekstu: A | A | A

Niezwykle podniosła uroczystość odbyła się 29 listopada 2018 r. w Domu Kultury w Rudkach.
Towarzystwo Przyjaciół Rudek we współpracy z Gminą zainaugurowało działalność Izby Pamięci Rudek – miejsca, które będzie przypominało o historii i dziedzictwie kultury materialnej i duchowej Małej Ojczyzny - Rudek i okolicznych miejscowości.
„Ludzie i zdarzenia będą żyć oraz trwać wśród i wokół nas dopóty, dopóki zachowamy o nich pamięć” – powiedział Prezes Towarzystwa Stanisław Majcher, witając wszystkich zaproszonych gości, w tym, radnych Gminy z przewodniczącym Jerzym Romanem i Sekretarzem Agnieszką Lewandowską, a także mieszkańców Rudek, byłych pracowników Kopalni Rudy „Staszic”, zespoły śpiewacze, młodzież, przedstawicieli różnych instytucji, stowarzyszeń oraz organizacji.
Mając na uwadze w/w przesłanie Towarzystwo Przyjaciół Rudek od chwili swego powstania w 2015 r,. rozpoczęło realizację m.in. ważnego statutowego zadania: upowszechniania wiedzy o historii i dniu dzisiejszym tutejszej miejscowości i okolic, szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz osób przybywających na te tereny w celach turystycznych. Stąd podjęto szereg działań w zakresie gromadzenia zbiorów archiwalnych, pamiątek i świadectw dotyczących minionych dziejów – świadczących o życiu i pracy naszych dziadków i ojców. W związku z tym powstał projekt utworzenia Izby Pamięci Rudek.
Warto nadmienić, że Izba ta mogła powstać dzięki pozyskanym środkom przez Urząd Marszałkowski w ramach Odnowy Wsi Świętokrzyskiej oraz funduszom z budżetu Gminy.
Wśród eksponatów na uwagę zasługują m.in. oryginalny Sztandar Kopalni z 1938 roku, a ponadto mundury i podręczny sprzęt górniczy, historyczne zdjęcia, instrumenty muzyczne orkiestry kopalnianej oraz kroniki: szkoły, kopalni i domu kultury.
Trzeba dodać, że aktualnie Towarzystwo Przyjaciół Rudek może poszczycić się ciekawymi publikacjami miejscowych autorów – członków Towarzystwa, którzy opisali historię Kopalni, szkoły, parafii i klubu sportowego. Stąd podczas uroczystości nie zabrakło ich wystąpień: prezesa Stanisława Majchra, który przedstawił historię szkolnictwa i parafii w Rudkach oraz V-ce Prezesa Henryka Gąsiora, który przypomniał dzieje byłej Kopalni Rudy, dzięki której powstała tutejsza miejscowość oraz podstawowe instytucje publiczne i społeczne.
Oprawę artystyczną tej niezwykłej uroczystości współtworzyli: zespół śpiewaczy „Chełmowianki” oraz młodzież miejscowej szkoły, Na program złożyły się m.in. wiersze Jarosława Gałkowskiego, Stefana Prokopa i Stanisława Majchra nawiązujące do Dnia Górnika i 100 rocznicy Niepodległości Polski. Wśród recytatorów byli uczniowie Zespołu Szkół w Rudkach oraz Agnieszka Lewandowska. Natomiast zespół „Chełmowianki” zaprezentował pieśni ludowe o historii, tradycjach i urokach Ziemi Św. Krzyża, a Irena Gąsior zaśpiewała dwie biesiadne piosenki górnicze. W końcowej części uroczystości wszyscy obecni mieli możliwość obejrzenia wystawy zaprezentowanych zbiorów Izby Pamięci. Całość spotkania prowadził Wiceprezes Towarzystwa Piotr Sepioło.

Towarzystwo Przyjaciół Rudek zwraca się do wszystkich mieszkańców Rudek i okolic z prośbą o przekazywanie pamiątek dotyczących kopalni Rudy „Staszic” i tutejszej miejscowości.
Jednocześnie Towarzystwo zaprasza chętnych do zwiedzania wystawy historycznych zbiorów w określonym terminie (do uzgodnienia).
 

czytano: 858 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2018-12-11 14:04:14

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna