Skróty klawiszowe:

Świętujemy odzyskanie praw miejskich. Wideo.

Strona główna » Aktualności » Świętujemy odzyskanie praw miejskich. Wideo.

wielkość tekstu: A | A | A

 

 

Mieszkańcy na to zasłużyli. Nadszedł moment sprawiedliwości dziejowej – byli zgodni goście biorący udział w uroczystości

Obchody odzyskania przez Nową Słupię praw miejskich odbyły się 1 lutego. Była uroczysta msza święta, występy artystyczne, gratulacje od przybyłych parlamentarzystów i samorządowców oraz symboliczne przekazanie kluczy do miasta.

Nowa Słupia 1 stycznia 2019 roku, po 150 latach przerwy, odzyskała prawa miejskie. Moment ten poprzedzony był latami starań, które zapoczątkowało Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi.

1 lutego odbyły się uroczyste obchody nadania Nowej Słupi statusu miasta. Rozpoczęła je msza święta w kościele w Nowej Słupi. W eucharystii odprawianej przez ośmiu księży wzięli udział parlamentarzyści, samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego oraz gminnego, liczne poczty sztandarowe, uczniowie naszych szkół oraz spora grupa mieszkańców gminy. Ksiądz Adam Kończak w głoszonej homilii podkreślał jak ważną rolę pełnią miasta w życiu społecznym. Gdzie jest miasto, tam jest szkoła, a gdzie jest szkoła tam jest mądrość. Gdzie jest miasto, tam jest centrum życia kulturalnego, społecznego a często i politycznego - podkreślał. Przypomniał także historię naszej ziemi i wielką rolę jaką w niej pełni Święty Krzyż.

Po mszy złożono wieńce  przed pomnikiem powstańców styczniowych znajdującym się na placu przykościelnym. Następnie uczestnicy uroczystości w korowodzie z pocztami sztandarowymi na czele przemaszerowali do hali sportowej przy szkole w Nowej Słupi, gdzie odbyła się dalsza część obchodów.

TESTAMENT PRZODKÓW I DUMA MIESZKAŃCÓW

- Odzyskanie praw miejskich jest wypełnieniem testamentu wobec bohaterów ojczyzny, którzy tracili, narażali swoje życie, abyśmy dziś, My Polacy mogli żyć godnie w wolnej Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi witając przybyłych na obchody. - Pamiętamy okres zniewolenia przez zaborcę rosyjskiego i  czyny narodowo-wyzwoleńcze, a szczególnie heroizm Powstańców Styczniowych. Pamiętamy o ofiarach mordów okupanta hitlerowskiego na ludności cywilnej w całej naszej gminie. Przywołujemy pamięć zamordowanych w Bartoszowinach, Trzciance, Hucisku czy na Skałce w Nowej Słupi. Oni też chcieli żyć w wolnej Polsce. Dziś nazywamy ich również patriotami – mówił burmistrz Gąsior. Dziękował mieszkańcom za postawę pełną patriotyzmu i chrześcijańskich wartości.

- Jestem zbudowany postawą mieszkańców gminy Nowa Słupia, którzy w konsultacjach społecznych opowiedzieli się jednogłośnie za poszanowaniem tradycji, za przywróceniem praw miejskich dla Nowej Słupi. Jeszcze raz pragnę wypowiedzieć słowa wdzięczności kierowane do każdego z Was. Dziękuję. Jestem z Was dumny i jest dla mnie wielkim zaszczytem pełnienie wobec Was służby publicznej. Szczególne wyrazy uznania i wdzięczności kieruję do Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi. Na ręce Pani Prezes Anny Zyzman składam gorące podziękowania za inicjatywę uchwałodowaczą, w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Nowej Słupi – mówił burmistrz Gąsior, po czym przypomniał trwający dwa lata proces odzyskiwania praw miejskich.

SYMBOLICZNE KLUCZE DO MIASTA I GRATULACJE

Następnie burmistrz Andrzej Gąsior i przewodniczący Rady Miejskiej otrzymali od członków Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi symboliczne klucze do miasta.

Po tym, jakże wymownym geście, przyszedł czas na gratulacje i okolicznościowe przemówienia przybyłych parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, powiatu oraz burmistrzów i wójtów okolicznych miast oraz gmin. Wszyscy podkreślali, że mieszkańcy Nowej Słupi zasłużyli na to, by ich miejscowość znów była miastem. Mówili o sprawiedliwości dziejowej i życzyli szybkiego rozwoju całej gminie.

Następnie przed zgromadzonymi wystąpili uczniowie szkoły w Nowej Słupi, którzy z wyjątkową gracją zatańczyli staropolskiego Poloneza. Można było także obejrzeć spektakl o powstaniu styczniowym oraz krakowiaka, którego tańczyli najmłodsi.

Miłośnicy historii z zaciekawieniem słuchali wykładu prof. Krzysztofa Brachy, a dzieci z niecierpliwością czekały na rozstrzygnięcie konkursu pt. „100 lat Niepodległej”.

Piątkowe obchody zakończyły się poczęstunkiem w szkolnej stołówce.
 


Historia odzyskania praw miejskich

28 sierpnia 2017 r. - do Rady Gminy wpływa wniosek Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi o przywrócenie miejscowości Nowa Słupia praw miejskich.

9 października 2017 r. - radni podjęli dwie uchwały:

 - sprawie podjęcia procedury związanej z nadaniem miejscowości Nowa Słupia statusu miasta

-        w sprawie ogłoszenia konsultacji społecznych dotyczących nadania miejscowości Nowa Słupia statusu miasta.

7 marca 2018 r. - Rada Gminy podejmuje dwie uchwały:

- w sprawie wyrażenia opinii w przedmiocie nadania statusu miasta miejscowości Nowa Słupia oraz

- w sprawie wystąpienia z wnioskiem o nadanie miejscowości Nowa Słupia statusu miasta.

20 marca 2018 r. - wójt Andrzej Gąsior składa do wojewody świętokrzyskiego wniosek o nadanie Nowej Słupi praw miejskich.

25 lipca 2018 r. wydane zostaje rozporządzenie Rady Ministrów o nadaniu Nowej Słupi praw miejskich z dniem 1 stycznia 2019 roku.


 

 „Laureaci konkursu 100 lat Niepodległej”

Kategoria klasy 0-IV

1.      Maja Machula

2.      Łukasz Główczyński

3.      Krystian Mroczkowski

Kategoria kl. V-VIII

1.  Aniela Kucharczyk, Mateusz Marzec

2. Julia Turek, Olga Krogulec,

3. Paulina Krowińska

Kategoria gimnazjaliści:

1. Adam Ponikowski

 

czytano: 1152 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2019-02-04 08:54:10

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna