Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 21 lutego 2019 r., imieniny obchodzą: Roberta, Eleonory
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Świętowali w góralskim stylu. Wideo.

Świętowali w góralskim stylu. Wideo.

wielkość tekstu:A | A | A

 

Obchody odzyskania przez Nową Słupię praw miejskich oraz 60-lecie istnienia Domu Kultury obchodzono 2 lutego w Rudkach. Na scenie swoje umiejętności taneczne i wokalne prezentowali mieszkańcy gminy. Koncert dał także zespół Hajduki z zaprzyjaźnionej gminy Świnna koło Żywca. Były życzenia dla burmistrza i szefowej GOKSiT.

Dom Kultury w Rudkach powstał w 1958 roku jako ośrodek przyzakładowy. Od tamtego czasu kilkukrotnie zmieniał nazwę z placówki zakładowej stał się jednostką podległą gminie. W sobotę 2 lutego świętowano jego 60-lecie istnienia. Tuż przed godziną 16 sala widowiskowa Domu Kultury w Rudkach zapełniła się do ostatniego miejsca. W pierwszym rzędzie zasiadł gospodarz gminy burmistrz Andrzej Gąsior, obok niego starosta kielecki Mirosław Gębski, radni powiatowi i gminni  z przewodniczącym rady Jerzym Romanem.

HISTORIA NA EKRANIE I POPISY ARTYSTÓW

Dyrektor placówki Agata Sałata przywitała gości, po czym odtworzono film, w którym przybliżono historię Domu Kultury w Rudkach oraz zaprezentowano plany na przyszłość.

Na scenie pojawili się także uzdolnieni wokalnie oraz tanecznie podopieczni placówki. Wspólny koncert dały zespoły ludowe Chełmowianki i Modrzewianki. Gdy skończyły śpiewać na scenę zaproszono Andrzeja Gąsiora burmistrza Nowej Słupi.

- Po 150 latach odzyskaliśmy prawa miejskie, mamy rocznicę 100-lecia niepodległości i 60-lecie istnienia Domu Kultury. Jak pięknie się to wszystko ułożyło. Cieszymy się, że możemy świętować te jubileusze – mówił burmistrz Gąsior. Wspominał także czasy kiedy na scenie Domu Kultury w Rudkach występowali artyści z pierwszych stron gazet.

- Myślę, że po wielu latach kiedy było tu trochę biednie, wracamy do czasów świetności, Gminny Ośrodek Kultury zyskuje blask – stwierdził burmistrz, który chwilę później miał okazję przyjąć gratulacje.

ŻYCZENIA OD GÓRALI I NIE TYLKO

- Z okazji odzyskania praw miejskich przez Nową Słupię, chcemy wręczyć paterę okolicznościową dla burmistrza i dla całego miasta oraz gminy. Życzymy wszelkiej pomyślności i wszechstronnego rozwoju – powiedział wójt gminy Świnna, wręczając burmistrzowi Gąsiorowi okoliczną paterę.

Wraz z wójtem gminy Świnna przyjechał do Rudek zespół Hajduki. Zanim jednak ze sceny popłynęła góralska muzyka, gratulacje i prezenty z okazji jubileuszu posypały się na Agatę Sałatę, szefową Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach.

Pięknego jubileuszu winszowali i sukcesów życzyli: burmistrz Andrzej Gąsior z przewodniczącym Rady Miejskiej Jerzym Romanem, starosta kielecki Mirosław Gębski, zespoły ludowe, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Rudek, dyrektorzy szkół oraz radni oraz dyrektor bliźniaczej placówki w Bodzentynie.

Sobotnia uroczystość zakończyła się koncertem góralskiego zespołu Hajduki z gminy Świnna oraz poczęstunkiem w holu Domu Kultury.

 


Historia Domu Kultury w Rudkach

22 lipca 1958  - Powstanie Zakładowego Domu Kultury w Rudkach   

1960    - Powstaje Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana w Nowej Słup        

1967    - Pierwsze Dymarki Świętokrzyskie                                                           

1971    - Zamknięcie Kopalni w Rudkach                           

1991    - Problemy Metalchemu, powstaje GOK pod Urzędem Gminy Nowa Słupia

2015  -  Zmiana nazwy na CDGŚ               

2019    - Zmiana nazwy na GOKSiT

 

czytano: 680 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 04 lutego 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Rekreacja Andrzej Gąsior Dymarki Góry Świętokrzyskie Turystyka Baszowice Dębniak Kielce Jeleniów Rudki Nowa Słupia Emeryk Stara Słupia Milanowska Wólka Łysa Góra Św. Krzyż
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej