Skróty klawiszowe:

Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Rudkach w miejscowości Klaipeda.Litwa.

Strona główna » Aktualności » Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Rudkach w miejscowości Klaipeda.Litwa.

wielkość tekstu: A | A | A

Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Rudkach w miejscowości Klaipeda, Litwa

w ramach projektu Erasmus+ „Museumholics”

27.01.2019 r. w niedzielę, przed południem grupa w składzie: Zuzanna Grzesik, Wiktoria Mazur, Julianna Tumulec, Dominika Zbrożyna oraz opiekunowie: Marzena Kozłowska i Marzena Zbrożyna, wyjechała busem do Warszawy, aby wylecieć samolotem na Litwę do Wilna. Tam spotkałyśmy grupy z pozostałych państw partnerskich: Hiszpanii, Rumunii, Turcji i Włoch oraz nauczycieli z Litwy.

W poniedziałek, przy obfitych opadach śniegu zwiedzaliśmy Wilno. Podziwialiśmy: Bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława, Plac Katedralny, Aleję Giedymina łączącą historyczne centrum miasta – Plac Katedralny z gmachem Sejmu, a także kościół św. Piotra i Pawła. W pamięci pozostanie nam słynna Ostra Brama. Po obiedzie wszyscy razem wyruszyliśmy do naszej partnerskiej szkoły - Klaipedos Vites Progimnazija w nadbałtyckim mieście Kłajpeda. Uczniowie, uczestnicy wyjazdu mieszkali u rodzin litewskich poznając w ten sposób życie i zwyczaje Litwinów.

We wtorek w szkole odbyło się uroczyste powitanie. Każda grupa zaprezentowała swój kraj, miejscowość, w  której mieszka oraz szkołę. Obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez litewskich uczniów. Wymieniliśmy się upominkami i zaczęły się pierwsze zajęcia projektowe. Podzieleni na grupy tworzyliśmy prace plastyczne – rysunki charakterystycznych zabytków z naszych krajów, np. Wawelu w Krakowie. Po obiedzie udaliśmy się promem do Litewskiego Muzeum Morza w Kłajpedzie. Najbardziej podobało nam się delfinarium. Mogliśmy oglądać popisy delfinów, zarówno nad jak i pod wodą. Równie ciekawie było w akwarium z pingwinami, fokami, lwami morskimi i wszelkimi morskimi stworzeniami. Niesamowicie było w tunelu wodnym, gdzie wokół nas pływały ryby.

W środę, 30 stycznia, kończyliśmy swoje prace wykonywane w ramach projektu w szkole. Przed południem kontynuowaliśmy zwiedzanie Klaipedy. Obejrzeliśmy Stare Miasto, Plac Teatralny, rzeźbę Anny z Tharau, pływający żaglowiec zacumowany u brzegu rzeki Dange.

Po obiedzie uczestniczyliśmy w bardzo ciekawie i pomysłowo przeprowadzonych zajęciach projektowych w Muzeum Zegarów i w galerii sztuki Pranas Domsaitis. Wykonywaliśmy własnoręcznie zegary, które zabraliśmy do domu na pamiątkę.

W czwartek z rana odbyły się zajęcia projektowe w szkole, przygotowujące do wizyty w muzeum. Po krótkiej podróży zwiedzaliśmy Muzeum Zimnej Wojny w Plateliai. Po obiedzie odbyły się zajęcia projektowe pt. „Żmudzkie Dziedzictwo Kulibnarne” w  Muzeum Sztuki Żmudzkiej, gdzie mogliśmy spróbować litewskich regionalnych potraw.

Piątek 1 lutego to ostatni dzień pobytu w szkole Klaipedos Vites Progimnazija. Spędziliśmy go na zabawach integracyjnych oraz na podsumowaniu spotkania. Wszyscy bardzo żałowali, że nadszedł czas pożegnania.

W sobotę podróżowaliśmy z miasta Klaipeda do Wilna, a następnie samolotem wróciliśmy do Warszawy. Późnym popołudniem, pełni wrażeń dotarliśmy do naszej szkoły, Zespołu Szkół w Rudkach.

 

czytano: 478 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2019-02-05 11:02:00

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna