Gmina Gidle

Burmistrz Miasta i Gminy
Nowa Słupia 

ANDRZEJ GĄSIOR

 Urząd Miasta i  Gminy
w Nowej Słupi
ul. Rynek 15
26 – 006 Nowa Słupia
tel. 41 31 78 700
urzad@nowaslupia.plInformacja Turystyczna
ul. Świętokrzyska 53

tel. 41 31 78-327

 

więcej
Wirtualna mapa
czwartek 21 lutego 2019 r., imieniny obchodzą: Roberta, Eleonory
wersja dla słabowidzących English Deutsch Święty Krzyż

Strona główna » Aktualności » Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w ...

Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Rudkach w miejscowości Klaipeda.Litwa.

wielkość tekstu:A | A | A

Wizyta uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół w Rudkach w miejscowości Klaipeda, Litwa

w ramach projektu Erasmus+ „Museumholics”

27.01.2019 r. w niedzielę, przed południem grupa w składzie: Zuzanna Grzesik, Wiktoria Mazur, Julianna Tumulec, Dominika Zbrożyna oraz opiekunowie: Marzena Kozłowska i Marzena Zbrożyna, wyjechała busem do Warszawy, aby wylecieć samolotem na Litwę do Wilna. Tam spotkałyśmy grupy z pozostałych państw partnerskich: Hiszpanii, Rumunii, Turcji i Włoch oraz nauczycieli z Litwy.

W poniedziałek, przy obfitych opadach śniegu zwiedzaliśmy Wilno. Podziwialiśmy: Bazylikę archikatedralną św. Stanisława i św. Władysława, Plac Katedralny, Aleję Giedymina łączącą historyczne centrum miasta – Plac Katedralny z gmachem Sejmu, a także kościół św. Piotra i Pawła. W pamięci pozostanie nam słynna Ostra Brama. Po obiedzie wszyscy razem wyruszyliśmy do naszej partnerskiej szkoły - Klaipedos Vites Progimnazija w nadbałtyckim mieście Kłajpeda. Uczniowie, uczestnicy wyjazdu mieszkali u rodzin litewskich poznając w ten sposób życie i zwyczaje Litwinów.

We wtorek w szkole odbyło się uroczyste powitanie. Każda grupa zaprezentowała swój kraj, miejscowość, w  której mieszka oraz szkołę. Obejrzeliśmy program artystyczny przygotowany przez litewskich uczniów. Wymieniliśmy się upominkami i zaczęły się pierwsze zajęcia projektowe. Podzieleni na grupy tworzyliśmy prace plastyczne – rysunki charakterystycznych zabytków z naszych krajów, np. Wawelu w Krakowie. Po obiedzie udaliśmy się promem do Litewskiego Muzeum Morza w Kłajpedzie. Najbardziej podobało nam się delfinarium. Mogliśmy oglądać popisy delfinów, zarówno nad jak i pod wodą. Równie ciekawie było w akwarium z pingwinami, fokami, lwami morskimi i wszelkimi morskimi stworzeniami. Niesamowicie było w tunelu wodnym, gdzie wokół nas pływały ryby.

W środę, 30 stycznia, kończyliśmy swoje prace wykonywane w ramach projektu w szkole. Przed południem kontynuowaliśmy zwiedzanie Klaipedy. Obejrzeliśmy Stare Miasto, Plac Teatralny, rzeźbę Anny z Tharau, pływający żaglowiec zacumowany u brzegu rzeki Dange.

Po obiedzie uczestniczyliśmy w bardzo ciekawie i pomysłowo przeprowadzonych zajęciach projektowych w Muzeum Zegarów i w galerii sztuki Pranas Domsaitis. Wykonywaliśmy własnoręcznie zegary, które zabraliśmy do domu na pamiątkę.

W czwartek z rana odbyły się zajęcia projektowe w szkole, przygotowujące do wizyty w muzeum. Po krótkiej podróży zwiedzaliśmy Muzeum Zimnej Wojny w Plateliai. Po obiedzie odbyły się zajęcia projektowe pt. „Żmudzkie Dziedzictwo Kulibnarne” w  Muzeum Sztuki Żmudzkiej, gdzie mogliśmy spróbować litewskich regionalnych potraw.

Piątek 1 lutego to ostatni dzień pobytu w szkole Klaipedos Vites Progimnazija. Spędziliśmy go na zabawach integracyjnych oraz na podsumowaniu spotkania. Wszyscy bardzo żałowali, że nadszedł czas pożegnania.

W sobotę podróżowaliśmy z miasta Klaipeda do Wilna, a następnie samolotem wróciliśmy do Warszawy. Późnym popołudniem, pełni wrażeń dotarliśmy do naszej szkoły, Zespołu Szkół w Rudkach.

 

czytano: 270 razy

źródło: nowaslupia.pl

data dodania: 05 lutego 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna
BIP Gmina Nowa Słupia zaprasza

W tej chwili nie ma żadnych ankiet w serwisie.

archiwum ankiet
ePUAP

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach osi Leader
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Projekt został zrealizowany w zakresie małych projektów w ramach działania 413 Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 dotyczącego operacji pn. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
"Ziemi Świętego Krzyża poprzez realizację elementów kampanii promocyjnej Gminy Nowa Słupia".

osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe

Tagi:

Baszowice Łysa Góra Św. Krzyż Kielce Emeryk Andrzej Gąsior Rekreacja Góry Świętokrzyskie Milanowska Wólka Jeleniów Dymarki Dębniak Rudki Stara Słupia Turystyka Nowa Słupia
Gmina Nowa Słupia położona jest w północnej części województwa świętokrzyskiego i we wschodniej części ziemskiego powiatu kieleckiego. GMINA NOWA SŁUPIA to miejsce o niezwykle bogatej historii, tradycji, pełne malowniczych krajobrazów – prawdziwa Perła Krainy Świętokrzyskiej. Osadnictwo na tym terenie sięga II wieku p.n.e. i jest związane z rozwijającym się do VII wieku n.e. hutnictwem żelaza. Obecnie co roku od 1967 r. w sierpniu na imprezie plenerowej „Dymarki Świętokrzyskie” organizowane są eksperymentalne wytopy żelaza z rudy metodą stosowaną 2000 lat temu.

1 stycznia 2019 - Nowa Słupia MIASTEM

więcej