Skróty klawiszowe:

Pokochaj Świętokrzyskie

Strona główna » Aktualności » Pokochaj Świętokrzyskie

wielkość tekstu: A | A | A

 „POKOCHAJ ŚWIĘTOKRZYSKIE”, pod takim hasłem w Warszawie odbyło się spotkanie Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.

22 lutego 2019r. w Warszawskim w Hotelu OST “Gromada – Dom Chłopa” odbyło się noworoczne spotkanie członków i sympatyków Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. W wydarzeniu uczestniczą corocznie osoby związane z Kielecczyzną, obecnie mieszkający poza granicami naszego województwa. W tym roku organizatorzy zaprosili gminy, które 1 stycznia tego roku odzyskały prawa miejskie: Nowa Słupia, Radoszyce i Łagów.

To już tradycja, że wywodzący się z naszego regionu mieszkańcy stolicy spotykają się raz w roku ze świętokrzyskimi samorządowcami, parlamentarzystami, czy przedstawicielami lokalnej gospodarki i kultury. To spotkania ludzi, którzy są zakochani w Ziemi Kieleckiej, którzy chcą przypomnieć sobie choć odrobinę świętokrzyskiego klimatu i tożsamości z tym regionem.  Każda z trzech zaproszonych gmin przedstawiła film o walorach swojej „Małej Ojczyzny”, a na specjalnych stoiskach goście mogli skosztować specjałów kuchni regionalnej.

Nowa Słupia jako typowo turystyczna gmina, przedstawiła materiały promujące jej walory: Święty Krzyż, Centrum Kulturowo- Archeologiczne, Muzeum Starożytnego Hutnictwa, unikalną przyrodę Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gospodarstwa agroturystyczne i największą imprezę – Dymarki Świętokrzyskie. Na stoisku z kulinariami znalazły się między innymi: kapusta z grochem, tradycyjne pierogi, chleb ze smalcem, ”chrusty”, swojskie wyroby czy pączki ziemniaczane przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich „Modrzewianki” i „Chełmowianki”.

– Spotkanie to było promocją Miasta i Gminy Nowa Słupia na zewnątrz, było okazją do rozmów o tym jak nasz region się zmienił i jakie są możliwości rozwoju i wsparcia dla naszej gminy, unikalnej pod wieloma względami– powiedział Andrzej Gąsior, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia.

W noworocznym spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele naszej gminy: Radni Miasta Nowa Słupia: Pani Lidia Wiącek oraz Pan Rafał Piasecki

Stoiska Miasta i Gminy Nowa Słupia odwiedziło wielu znamienitych gości, m.in. Andrzej Kryj, Marzena Okła- Drewnowicz, Agnieszka Buras, Wiesław Osuchowski, Paweł Marwicki, Michał Pękala i wielu innych znakomitych gości.

W bloku artystycznym zaprezentowali się także: Kapela z Nowej Słupi, ZPiT Wierna Rzeka, Bożena Zielińska, Koło Gospodyń Wiejskich z Łagowa

Noworocznemu spotkaniu Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej patronowali:

ANDRZEJ BĘTKOWSKI- MARSZAŁEK WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

BOGDAN WENTA- PREZYDENT MIASTA KIELC

Realizatorem merytorycznym i organizacyjny był Wojewódzki Dom Kultury.

 

 

czytano: 636 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2019-02-25 07:56:43

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna