Skróty klawiszowe:

Nowa Słupia. Inwestycje w turystykę za 70 mln złotych.

Strona główna » Aktualności » Nowa Słupia. Inwestycje w turystykę za 70 mln złotych.

wielkość tekstu: A | A | A

Już wkrótce na mapie województwa świętokrzyskiego pojawi się mega kompleks turystyczny, który ma przyciagnąć do Nowej Słupi tysiące zwiedzających.   Zrealizowane zostaną trzy duże projekty edukacyjno-kulturowe o łącznej wartości ponad 70 mln zł.

Rozbudowane zostaną: Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, a także powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Założenia projektów przedstawiono podczas konferencji, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach. Organizatorami konferencji byli: Miasto i Gmina Nowa Słupia, Świętokrzyski Park Narodowy oraz Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Na konferencji obecni byli m.in.  Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego Stefan Bąk, Radne Powiatu Kieleckiego Agata Sałata, Danuta Żebrowska, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior z Zastępcą Włodzimierzem Zarębą, Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba,Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato, Z-ca Burmistrza Łagowa Zbigniew Meducki, Ojciec dr Marian Puchała OMI – Superior Klasztoru na Świętym Krzyżu, Radni Miasta i Gminy Nowa Słupia z przewodniczącym Jerzym Romanem, dyrektorzy szkół oraz jednostek samorządowych, przedstawiciele stowarzyszeń i przedsiębiorcy oraz wielu innych znamienitych gości branży turystycznej Regionu.

Podczas konferencji Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski wręczył nagrodę przyjaciela ŚPN Andrzejowi Gąsiorowi burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Słupia.

Konferencję rozpoczął występ Kieleckiego Teatru Tańca, który przedstawił legendy świętokrzyskie w niebanalnej, przepięknej formie artystycznej. Pojawił się również stary i mądry Pielgrzym, który opowiadał o dawnych historiach związanych z Regionem.

Kulminacyjną częścią programu były jednak prezentacje multimedialne przyszłych inwestycji turystycznych w Nowej Słupi. Ze swoimi prelekcjami wystąpili: Małgorzata Wilk-Grzywna - Dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Włodzimierz Szczałuba - Kierownik Referatu Infrastruktury i Rozwoju Urzędu Miasta i Gminy w Nowej Słupi, dr inż. Jan Reklewski - Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

 


O oczekiwaniach i dużym zainteresowaniu środowiska turystycznego informują media:

TVP3 Kielce

https://kielce.tvp.pl/42165778/nowa-nowa-slupia-turystyczna-ekspansja-spod-lysicy

Park Legend, nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej i Muzeum Starożytnego Hutnictwa w nowej odsłonie. W Nowej Słupi za trzy lata powstaną inwestycje, które jak magnes mają przyciągać turystów.

Dymarki. Coroczny wytop żelaza metodą sprzed tysięcy lat, bitwy gladiatorów, koncerty. Wkrótce te atrakcje będzie można oglądać w zupełnie nowej odsłonie. Centrum Kulturowo-Archeologiczne w Nowej Słupi czeka rozbudowa. Powstanie między innymi Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" zwany Parkiem Legend.
Będzie nowoczesny amfiteatr, budynek wystawienniczy z drewna i szkła, kino 3D i ścieżka edukacyjna. Tu turyści poznają szesnaście świętokrzyskich legend. - Będą sie pojawiać się instalacje, filmy, prezentacje, ekrany dookólne, będą prezentować sceny różne z legend. Będą te legendy tłumaczone w sposób naukowy - Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra".
Oblicze zmieni też Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Tu też wkroczą multimedia. Turysta będzie chodził po nowocześnie urządzonych stanowiskach.
A to już przyszłe Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Energooszczędny budynek, a w nim wystawa, która ma zaszczepić wrażliwość na przyrodę. - Chcemy, żeby zwiedzający dotykali, eksplorowali, podziwiali sami wszystko wszystkimi zmysłami poznawali funkcjonowanie ekosystemów - zaznacza dr Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Zdaniem władz województwa te trzy projekty stanowią doskonałą ofertę turystyczną. - Będzie nasz region promowała, to dziedzictwo Świętego Krzyża zostanie podkreślone - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.
Rocznie Nową Słupię odwiedza ponad trzysta tysięcy turystów, z czego co najmniej jedna trzecia przyjeżdża na Dymarki. Po inwestycjach liczba gości ma się podwoić. - Będzie to koło zamachowe dla rozwoju działalności gospodarczych. Wiele osób pyta o to, żeby kupić działkę, wybudować hotel, więc zainteresowanie jest duże - mówi Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.
Prace budowlane rozpoczną się pod koniec roku. A turyści będą mogli zwiedzać nowe obiekty za trzy lata. Inwestycja warta jest około siedemdziesięciu milionów złotych, ale większość pieniędzy da Unia Europejska.

Telewizja Świętokrzyska TVŚ

https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-kielecki/item/30899-wielki-kompleks-turystyczny-za-okolo-70-mln-zl-kolejne-ciekawe-atrakcje-na-mapie-turystycznej-naszego-regionu.html

Nasz region wzbogaci się o kolejne, ciekawe atrakcję. Muzeum Starożytnego Hutnictwa, Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich i Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. To wielkie projekty, które będą realizowane na terenach zlokalizowanych wokół Centrum-Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi. Całkowity koszt inwestycji to około 70 mln zł. Realizacja trzech wielkich projektów, rozpocznie się na terenach zlokalizowanych wokół Centrum-Kulturowo Archeologicznego w Nowej Słupi. Mowa o Muzeum Starożytnego Hutnictwa, Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich i Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dla gminy to dobra okazja na podniesienie atrakcyjności wśród turystów. Muzeum Starożytnego Hutnictwa, zostanie wyburzone, a w jego miejsce powstanie nowoczesny obiekt z multimedialną ścieżką edukacyjną.W Nowej Słupi ma także powstać Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, o powierzchni około 2 500 metrów kwadratowych. W tym obiekcie, turyści będą mogli z wykorzystaniem najnowocześniejszych techniki poznać historię świętokrzyskich legend.Kolejną inwestycją, która będzie realizowana w gminie, jest Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nowa koncepcja ma zastąpić stałą ekspozycję, która obecnie jest architektonicznie niedostosowana.Całkowity koszt kompleksu turystycznego to około 70 mln zł.

Radio Kielce

http://www.radio.kielce.pl/pl/post-84493

Mają być nowoczesne, ale oddawać też charakter dawnych miejsc i wierzeń - dziś w Rudkach zaprezentowano, jak będą wyglądać i działać trzy duże obiekty turystyczno-edukacyjne, powstające w gminie Nowa Słupia. Mowa o Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, Muzeum Starożytnego Hutnictwa i Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. W Parku Dziedzictwa, inaczej w Parku Legend, prezentowanych będzie około 16 opowieści. Większość z nich to historie związane z Górami Świętokrzyskimi, ale też z innymi miejscami w regionie, między innymi z Kielcami, Sandomierzem czy Buskiem-Zdrojem.

- Park będzie miał ciekawą formę architektoniczną - zapowiada Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor powstającej placówki. - Nowoczesność połączymy z tradycyjnymi detalami i symbolami słowiańskimi. Na zewnątrz powstaną na przykład głazy narzutowe, nawiązujące do gołoborza – przybliża dyrektor. Świat nowoczesny ma być umiejętnie połączony z przeszłością i tym, w co wierzyli nasi przodkowie.

Nowa Słupia. Konferencja o nowych inwestycjach. Na zdjęciu (od lewej): Włodzimierz Szczałuba - kierownik referatu funduszy strukturalnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Nowej Słupi, Małgorzata Wilk-Grzywna - dyrektor Parku Legend i Jan Reklewski - dyrektor ŚPN11.04.2019 / Fot. Izabela Mortas / Radio Kielce

W Centrum Edukacji Przyrodniczej turysta ma zostać zachęcony do poznawania natury. Jak mówi dyrektor ŚPN, Jan Reklewski, powstający obiekt ma być przeciwieństwem tradycyjnego muzeum.

– Chcemy zachęcać zwiedzających, by dotykali wszystkich eksponatów. Na pewno pojawią się makiety prezentujące procesy zachodzące w lesie naturalnym, czy też modele gołoborza – mówi dyrektor.

- Przebudowane zostanie także Muzeum Starożytnego Hutnictwa, które jest teraz, jak podkreśla burmistrz gminy Nowa Słupia, w krytycznym stanie. Obiekt stanie się nowoczesny, multimedialny i interaktywny. Inwestycje znacząco ożywią ruch turystyczny w tej części regionu, o czym jest przekonany Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

– Liczymy, że w ciągu najbliższych 10 lat podwoi się liczba turystów w Górach Świętokrzyskich – mówi.

Inwestycje mają zostać zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch lat. Prawdopodobnie będzie można wykupić na ich zwiedzanie jeden bilet.

https://youtu.be/ffgoFpQkwf8

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

https://www.swietokrzyskie.pro/nowa-slupia-zwiekszy-potencjal-edukacyjno-kulturowy/

 

https://youtu.be/XBICO7GLO6Q

NOWA SŁUPIA ZWIĘKSZY POTENCJAŁ EDUKACYJNO-KULTUROWY
U stóp Świętego Krzyża, jednej z największych atrakcji turystycznych regionu, zrealizowane zostaną trzy duże projekty edukacyjno-kulturowe o łącznej wartości ponad 70 mln zł. Rozbudowane zostaną: Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, a także powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Założenia projektów przedstawiono podczas konferencji z udziałem marszałka Andrzeja Bętkowskiego, która odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach.
Rozbudowa i przebudowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi wraz z zagospodarowaniem terenu przestrzeni z dostosowaniem do prowadzenia działalności kulturowej mają zapewnić poznawanie historii pradawnych hutników poprzez scenografię, multimedialne i interaktywne instalacje, bazujących na potencjale endogenicznym obszaru. Obiekt zyska większą powierzchnię zabudowy, która przełoży się na poprawę przestronności budynku. Ponadto przewidziane jest zwiększenia efektywności cieplnej budynku oraz przystosowanie budynku dla osób z niepełnosprawnościami. Teren wokół budynku zostanie uporządkowany, a sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej wymienione. W ramach projektu powstaną nowe produkty turystyczne: ścieżka edukacyjna, przy zastosowaniu nowoczesnych technik, kino 3D, całoroczne warsztaty archeologiczne, fontanna. Potencjałem gminy Nowa Słupia jest występująca w regionie ruda żelaza i wynikające z jej wykorzystania dziedzictwo historyczne i kulturowe, jako zasób endogeniczny, kluczowy do rozwoju funkcji turystycznej, powstawania nowych miejsc pracy i wzrostu dochodów mieszkańców. W wyniku realizacji projektu przybędzie 6 nowych miejsc pracy. Całkowita wartość projektu to 10 244 916 zł, zaś dofinansowanie wynosi 7 079 820 zł, a wkład własny 3 165 096 zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca marca 2021 roku. Beneficjentem projektu pn. „Ochrona i promocja wielowiekowej spuścizny kulturowej Gór Świętokrzyskich poprzez rozbudowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na terenie Gminy Nowa Słupia” jest Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra”. Koszt całkowity inwestycji wynosi 21 256 325,61 zł, zaś dofinansowanie 13 161 748,07 zł, w tym dofinansowanie z EFRR 12 856 617,68 zł. Inwestycja zakłada rozbudowę amfiteatru wraz ze zmianą sposobu użytkowania na Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w celu rozszerzenia działalności kulturalnej i turystycznej gminy Nowa Słupia. Zadaniem Parku będzie ochrona i promocja materialnego i niematerialnego dziedzictwa związanego z wielowiekową transmisją lokalnej spuścizny. Park ukazywał będzie szeroki kontekst kulturowy, w aspekcie prezentacji wielu lokalnych legend, baśni i mitów oraz ich nawiązania do bogatej i ciekawej historii Gór Świętokrzyskich. Park Dziedzictwa tworzył będzie w przyszłości jeden z obiektów wchodzących w skład Świętokrzyskiego Parku Nauki i Rozrywki. Prezentowane będzie w nim szerokie kompendium Legend Świętokrzyskich w formie skierowanej do odbiorcy w różnym wieku. Prezentowana tematyka będzie miała charakter uzupełnienia faktów i dziejów regionu z wykorzystaniem potencjału legendo twórczego w myśl stwierdzenia Gustawa Le Bona „Legendy nie są córkami logiki, ale są królowymi historii”. Edukacja poprzez poznawanie przeszłości zobrazowanej przez mity, baśnie i legendy związane z miejscem ich prezentowania, pozwala, poza podstawową jej funkcją, budować lokalną tożsamość kulturową. Adresatami programu realizowanego w Parku będą dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, młodzież, studenci, nauczyciele i miłośnicy historii.

Planowane Centrum Edukacji Przyrodniczej Świętokrzyskiego Parku Narodowego będzie nowoczesnym ośrodkiem odgrywającym kluczowa rolę w edukacji ekologicznej oraz zapewnieniu najważniejszych potrzeb turystycznych zwiedzających Góry Świętokrzyskie i park narodowy. Edukacja prowadzona będzie poprzez wystawę stałą, różnorodne zajęcia edukacyjne i konferencje prowadzone w module edukacyjno – konferencyjnym. Oprócz tego turysta skorzysta z informacji turystycznej, będzie mógł zakupić regionalne pamiątki i wydawnictwa edukacyjno – krajoznawcze. Nowoczesny budynek będzie obiektem przyjaznym dla środowiska, energooszczędnym, wykorzystującym nowoczesne źródła ogrzewania. Budynek swoim wyglądem będzie nawiązywał do lokalnego krajobrazu świętokrzyskich pól – pasiaków, będzie posiadał zielonych dach, który posłuży jako taras widokowy. Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 40 mln zł. Świętokrzyski park Narodowy planuje pozyskanie pieniędzy z funduszy zewnętrznych, m.in. Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Te inwestycje pozwolą poznać jeszcze lepiej dziedzictwo tych terenów i wywołają pozytywny efekt w postaci coraz większej ilości odwiedzających nasze województwo. Cieszę się, że nad aspektami historycznymi czasów prasłowiańskich, chrześcijańskich połączonych z teraźniejszością będzie czuwał symbol naszego województwa – Święty Krzyż, u którego stóp się znajdujemy. Życzę aby wszystkie trzy składowe tego projektu zostały zrealizowane jak najszybciej – mówił podczas konferencji w Rudkach marszałek Andrzej Bętkowski.

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego

https://rot.swietokrzyskie.travel/przelom-w-swietokrzyskiej-turystyce/

Przełomowe inwestycje w turystycznym epicentrum województwa świętokrzyskiego! U podnóża Łysej Góry w Nowej Słupi powstaną trzy atrakcje turystyczne, których oferta  połączy legendy, historię i przyrodę Gór Świętokrzyskich przy użyciu nowoczesnych interaktywnych rozwiązań.

Dziś o nowym etapie w rozwoju świętokrzyskiej dowiedzieliśmy się podczas konferencji w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach. Nietypowe, utrzymane w klimacie świętokrzyskich legend spotkanie rozpoczął spektakl pt. „Sen o Górach Świętokrzyskich” w wykonaniu Kieleckiego Teatru Tańca. Jak stwierdził prowadzący konferencję, wicedyrektor Regionalnej Organizacji Turystycznej Woj. Świętokrzyskiego Jarosław Panek, taneczne przerywniki podczas spotkania wprowadziły uczestników w klimat Gór Świętokrzyskich.

Historia regionu opowiedziana legendami w przepięknych salach tematycznych, które przeniosą uczestników w czasy świętokrzyskich zbójów, czarownic i przełomowych wydarzeń dla naszego regionu przy pomocy nowoczesnych rozwiązań technologicznych – tak można pokrótce opisać pierwszą z atrakcji, Park Legend Świętokrzyskich zaprezentowany przez Małgorzatę Wilk-Grzywnę, dyrektor dwóch placówek: Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego oraz Instytucji Kultury Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich. Na terenie nowoczesnego obiektu zbudowanego z drewna i szkła turyści skorzystają z holoboksów, ekranów dotykowych i innych urządzeń, dzięki czemu będą nie tylko świadkami, ale i uczestnikami prezentowanych legend. Takie spotkanie z cyklopami, zbójem Madejem czy czarownicami będzie niebanalną lekcją o dziedzictwie naszego regionu. Obiektowi będzie towarzyszyć nowoczesna infrastruktura towarzysząca (amfiteatr, kino na 300 osób, stołówka, strefa dziecięca).

Trudną tematykę starożytnego hutnictwa da się przedstawić w przystępny sposób – Włodzimierz Szczałuba z Referatu Infrastruktury i Funduszy Strukturalnych Urzędu Miasta i Gminy Nowa Słupia opowiadał o nowej inwestycji – rozbudowie Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, które z 200 m. kw. zostanie poszerzone aż do 1,2 tys. m kw. Muzeum zaprezentuje dwie rzeczywistości historyczne: wpływów rzymskich oraz barbaricum, które funkcjonowały obok siebie w II wieku naszej ery. Większa część kompleksu zostanie przeznaczona na cele wystawiennicze. Poza tym będzie miejsce na niezbędne dla funkcjonowania muzeum zaplecze oraz na salę konferencyjną i kinową, w której będą wyświetlane m.in. filmy dotyczące starożytnego hutnictwa i historii ziemi Świętego Krzyża.Najbardziej interaktywnym miejscem będzie stół doświadczeń, który pozwoli zwiedzającym poczuć klimat starożytnego barbaricum.

Próby ujarzmienia świętokrzyskiej przyrody podjął się Świętokrzyski Park Narodowy odpowiedzialny za Centrum Edukacji Przyrodniczej – trzeciej atrakcji powstającej u podnóża Łysej Góry. Według Jana Reklewskiego, dyrektora ŚPN, obiekt ma łączyć funkcję wystawienniczą i edukacyjną, a odwiedzający wezmą udział narracji sieciowej, która daje pełną swobodę w wyborze trasy zwiedzania. Poza ekspozycją w centrum będą się odbywać warsztaty przyrodnicze. Turyści będą mogli sami decydować na jakie treści chcą poświęcą więcej czasu. Ekspozycja będzie się składać z eksponatów oraz stanowisk multimedialnych.

Park legend, przy którym działa już biuro podróży “Łysa Góra”, Centrum Edukacji Przyrodniczej oraz Muzeum Hutnictwa  już dziś dyskutują o wspólnym bilecie, pakietyzacji oferty i połączeniu sił w promocji –  mówi Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor ROT WŚ.

Podczas konferencji Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski wręczył nagrodę przyjaciela ŚPN Andrzejowi Gąsiorowi burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Słupia. Na scenie pojawił się również superior oblatów zarządzających kompleksem klasztornym na Świętym Krzyżu – ojciec Marian Puchała, który zaaprobował powstanie nowych atrakcji.

 

czytano: 2112 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2019-04-11 20:12:19

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna