Skróty klawiszowe:

„Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem. Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

Strona główna » Aktualności » „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem. Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

wielkość tekstu: A | A | A

22 września 2019 r. Ziemia Świętego Krzyża, przepełniona krwią martyrologii dziejów Państwa Polskiego oddawała należną cześć Krzyżowi.  To właśnie w Paprocicach miała miejsce niezwykle podniosła uroczystość poświecenia Krzyża, który stanął obok Kaplicy Św. Alberta.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ks.prof. Adam Kończak. Koncelebrans ks. Andrzej Górnik -  proboszcz Parafii w Nowej Słupi wprowadził  przybyłych w główny nurt nabożeństwa, wyliczając intencje,  za jakie modlić się będą uczestnicy świętej ofiary eucharystycznej: oprócz ofiary za zmarłych, szczególnie za Ojczyznę oraz jej bohaterów, którzy ginęli w obronie niepodległości i wolności na Świętokrzyskiej Ziemi. 

Uroczystość uświetnił i ubogacił pięknym śpiewem oraz doskonałą  grą na organach Paweł Sadrak (sołtys ze Skał).

Eucharystię poprzedziło wystąpienie Prezesa OSP z Paprocicach – Antoniego Pawlika, inicjatora i organizatora postawienia oraz  poświęcenia Krzyża w Paprocicach. W gorącej i wzruszającej przemowie patriotycznej przypomniał o roli Krzyża w historii zrywów narodowych.  Bowiem najważniejsze dla narodu, o chrześcijańskich korzeniach  jest wolne i niepodległe Państwo, a najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który z dumą czci Krzyż jako symbol zwycięstwa i Opatrzności Bożej.

W wypełnionej po brzegi świątyni, licznie odpowiedzieli na zaproszenie goście:  Andrzej Gąsior – Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, Agnieszka Lewandowska – Sekretarz Gminy, Jerzy Roman – Przewodniczący Rady Miejskiej, Adam Sałata – radny,  Danuta Żebrowska i Agata Sałata – radne Powiatu Kieleckiego,  członkowie Stowarzyszeń: Koła Przyjaciół Nowej Słupi na czele z Prezes Anną Zyzman oraz wiceprezesem Markiem Partyką, Stowarzyszenia Zdrowy Człowiek „Emeryk” na czele z Prezesem Sławomirem Świetlikiem, Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi Paprocice na czele z Markiem Witkowskim – Wiceprezesem i Lidią Kopycką oraz Beatą Dwojewską – Dyrektorem Zespołu Szkół w Paprocicach. Nie zabrakło również braci strażaków z pocztami sztandarowymi z OSP Paprocice, Nowej Słupi, Mirocic czy Włoch.

Tłumnie zjawili się także mieszkańcy Paprocic, dla których uroczystość to powód do dumy, a postawiony Krzyż, będzie dla wszystkich symbolem wiary i tożsamości narodowej.

Ksiądz Adam Kończak wygłosił płomienne kazanie, które na długo zapadnie w świadomości i umysłach uczestników mszy świętej. Wyjaśnił symbolikę Krzyża, którego poprzeczne belki, jak ramiona  miłosiernego Jezusa Chrystusa  obejmują wszystkich, którzy pragną przynależeć do Chrześcijańskiego Kościoła, w jego duchu iść drogą prawdy i przybliżać się do Zbawienia. Belki pionowe symbolizują zjednoczenie nieba z ziemią, tego, co Boskie z tym co ludzkie w Chrystusie. W swojej homilii wskazał również, jak w dobie laicyzacji wielu postaw życiowych oddalamy się od Krzyża, od wiary naszych przodków. A święte symbole religijne często stają się narzędziem pogardy w rękach ludzi, którzy drwią z chrześcijaństwa., a życie ludzkie sprowadzają  do zakłamanej biogenezy, gdzie życie ludzkie to proces, który możemy przerwać na każdym etapie rozwoju i czynić z niego eksperyment naukowy.

Na koniec duchowny przytoczył dwuwiersz o Krzyżu, który jest doskonałą puentą rozważań   „Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem.  Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

Koniec uroczystości to odśpiewanie przez wiernych pieśni „Boże Coś Polskę... W tak podniosłym nastroju uczestnicy mszy świętej  przeszli pod Krzyż, gdzie ks. prof. Adam Kończak wraz z ks. Andrzejem Górnikiem dokonali aktu poświecenia i zawierzenia naszych spraw Jezusowi Chrystusowi, na którym „zawisło” Zabawienie Świata.

czytano: 899 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2019-09-23 10:02:13

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna