Skróty klawiszowe:

Odnawiamy Miejsca Pamięci.

Strona główna » Aktualności » Odnawiamy Miejsca Pamięci.

wielkość tekstu: A | A | A

      Listopad to miesiąc, w którym wspominamy tych, którzy odeszli dlatego warto podsumować działania Gminy Nowa Słupia w zakresie przywracania należnego szacunku i odpowiedniego wyglądu Miejscom Pamięci Narodowej na przestrzeni ostatnich sześciu  lat.

        Ważnym miejscem  na mapie naszej gminy jest cmentarz  żołnierzy radzieckich tzw.,, Bielnik ‘’ położony na Świętym Krzyżu gdzie pochowanych jest ok. 6000 jeńców  radzieckich z okresu II wojny światowej.

Gmina Nowa Słupia w latach 2013- 2016 pozyskała zewnętrzne środki finansowe z Rady Ochrony Walk i Męczeństwa oraz od Wojewody Świętokrzyskiego  w łącznej wysokości 232 251,48 zł. Za tę kwotę na przestrzeni czterech lat przeprowadzono kompleksowy remont całego cmentarza, który obejmował: wykonanie w kwaterach granitowych cokołów na podbudowie betonowej, wykonanie  nowych alejek z kostki brukowej , montaż  obrzeży granitowych i obłożenie płytami granitowymi cokołu pomnika. Opiekę nad cmentarzem ,,Bielnik’’ sprawują uczniowie z Zespołu Szkół w Rudkach. 

       W 2016 r. dzięki staraniom Gminy Nowa Słupia zostały pozyskane z budżetu Wojewody Świętokrzyskiego środki finansowe na remont mogiły pomordowanych mieszkańców Bartoszowin.  Za kwotę 11 685,00 zł Gmina przeprowadziła kompleksowy remont mogiły obejmujący obłożenie cokołu pomnika płytami granitowymi,  ułożenie kostki brukowej wraz z obrzeżami oraz  wyczyszczenie płyty pamiątkowej i odnowienie napisów.  Gmina Nowa Słupia wykonała również tablicę informującą o historii pacyfikacji Bartoszowin, która ustawiona jest przy odnowionej mogile. Opiekę nad tą mogiłą sprawuje Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi.  

Rok 2017 był ważnym rokiem dla upamiętnienia tragicznej historii Gminy Nowa Słupia.
W tym roku dzięki środkom finansowym pozyskanym przez Gminę z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, środkom z budżetu gminy i dofinansowaniu Wojewody Świętokrzyskiego  został przeprowadzony gruntowny remont mogiły ,, na Skałce’’. Całość prac została wykonana przy wsparciu merytorycznym oraz współpracy Gminy z Towarzystwem Przyjaciół Nowej Słupi.

Zakres prac obejmował wykonanie dokumentacji projektowej oraz przeprowadzenie  prac budowlanych obejmujących  wykonanie cokołu mogiły z bloków kamiennych , wykonanie nowego ogrodzenia, krzyża stalowego, granitowej  tablicy pamiątkowej i tabliczek z nazwiskami pomordowanych . Kwota przeznaczona na remont wynosiła 80 000  zł.  Opiekę nad tym miejscem pamięci sprawuje Szkoła Podstawowa w Nowej Słupi.

W tym samym 2017 r. Gmina Nowa Słupia przeprowadziła remont mogiły pomordowanych podczas II wojny Światowej mieszkańców wsi Hucisko.Dzięki naszym staraniom pozyskano kolejne dofinansowanie od Wojewody Świętokrzyskiego i na remont mogiły w Hucisku przeznaczono kwotę 6 986,00 zł. Prace odejmowały obłożenie całej mogiły granitem, wykonanie granitowej tablicy pamiątkowej i opasanie mogiły kostką granitową wraz z obrzeżem granitowym. Opiekę nad tą mogiłą sprawuje Szkoła Podstawowa w Mirocicach.  

         W roku 2018 Gmina Nowa Słupia  pozyskała kolejne  środki z budżetu Wojewody Świętokrzyskiego na przeprowadzenie remontu mogiły Mieszkańców Wólki Milanowskiej pomordowanych podczas II wojny światowej. Mogiła znajduje się na cmentarzu w Nowej Słupi.  Za kwotę 11 439,00 zł wykonano remont obejmujący nową posadzkę z granitu, nową granitową płytę pamiątkową z grawerowanymi napisami oraz renowację metalowego ogrodzenia.

        W 2019 r. została odnowiona  kolejna mogiła pomordowanych mieszkańców naszej gminy – mogiła w Paprociach.  Na powyższy remont ze środków Wojewody Świętokrzyskiego została  wydatkowana kwota w wysokości 25 720 zł . Prace odejmowały wykonanie granitowej płaskorzeźby obłożenie cokołu pomnika oraz ogrodzenia mogiły granitem, położenie kostki granitowej , grawerowanie liter na granitowej tablicy pamiątkowej.

Opiekę nad tą mogiłą sprawuje Szkoła Podstawowa w Paprociach.  

Na wniosek Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi, również dzięki pozyskanym przez naszą Gminę środkom finansowym z budżetu   Wojewody,   za kwotę 2 960,00 zł.  został wykonany stalowy, wysoki na 4 m.  oksydowany krzyż i umieszczony przy mogile Partyzantów  Armii  Krajowej i  Powstańców Styczniowych , która znajduje się na cmentarzu w Nowej Słupi.

 

      

Należy dodać, że Gmina Nowa Słupia co roku zakupuje kwiaty i znicze, które są następnie składane na mogiłach przez młodzież szkolną ze wszystkich szkół z naszej Gminy w Miejscach Pamięci Narodowej z okazji świat 1 i 11 listopada. 

        Osobami zajmującymi się z ramienia Miasta i Gminy Nowa Słupia pozyskiwaniem środków zewnętrznych i prowadzeniem całości spraw związanych z odnawianiem i remontami Miejsc Pamięci Narodowej są  Inspektor Janusz Wieczorek i Kierownik Referatu Gospodarczego Marek Partyka.      

          

 

         

   

 

          

 

   

 

czytano: 361 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2019-11-15 11:35:27

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna