Skróty klawiszowe:

Gmina Nowa Słupia będzie niebawem ekologicznie oświetlona.

Strona główna » Aktualności » Gmina Nowa Słupia będzie niebawem ekologicznie oświetlona.

wielkość tekstu: A | A | A

Niebawem na terenie całej gminy Nowa Słupia wszystkie żarówki sodowe zostaną wymienione na lampy energooszczędne typu LED.  

W dniu 1 lipca 2020 r. w Świętokrzyskim Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach miało miejsce uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu pn.: „Modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Nowa Słupia” 

Umowa została podpisana pomiędzy Gminą Nowa Słupia reprezentowaną przez Pana Andrzeja Gąsiora – Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz Skarbnika Gminy Panią Edytę Durak, a Zarządem Województwa Świętokrzyskiego  reprezentowanym przez Pana Andrzeja Bentkowskiego –  Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz Pana Marka Bogusławskiego Wicemarszałka Województwa Świętokrzyskiego.

Łączenie w ramach projektu „Modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Nowa Słupia” realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 w ramach Działania 3.4 Strategia niskoemisyjna, wsparcie zrównoważonej multimodalnej mobilności miejskiej, konkurs dla projektów dotyczących oświetlenia ulicznego (ulic, placów, terenów publicznych) na energooszczędne, wymienionych zostanie 1278 sztuk opraw i dowieszone zostanie 530 sztuk nowych opraw LED na wolnych słupach oświetleniowych. To 100% całego gminnego zasobu. Wymianie na nowe podlegają stare lampy sodowe, czyli najbardziej energochłonne. Zastąpią je lampy energooszczędne typu LED. Wartość projektu to ponad 3,6 mln. złotych, z czego 85% kosztów kwalifikowalnych to środki unijne. Wkład własny gminy to zaledwie 0,5 mln zł.

Dzięki modernizacji oświetlenia Gmina Nowa Słupia oszczędzi rocznie około 300 tys. zł. Jak zapewnia Burmistrz Andrzej Gąsior, inwestycja ma się zwrócić w dwa lata. Realizacja projektu ma też przyczynić się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Przedstawiciele UMiG w Nowej Słupi szacują, że wymiana opraw oświetleniowych na LED ograniczy emisję o ponad 450 ton rocznie.

- Mając na uwadze dbanie o środowisko naturalne, walkę z zanieczyszczeniem powietrza i poprawę komfortu życia i wypoczynku w turystycznej Gminie Nowa Słupia, pozyskujemy kolejne środki finansowe, tym razem na modernizację oświetlenia ulicznego. Efektem tej inwestycji będzie zmniejszenie zużycia energii przez gminę, co da nam oszczędności, które zamierzam przeznaczyć na spłatę kredytów. Zmniejszy się także poziom emisji CO2, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – mówi Andrzej Gąsior,  Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia.

czytano: 1035 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2020-07-02 07:33:15

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna