Skróty klawiszowe:

Gmina Nowa Słupia rozpoczyna prace przy odbudowie kopca księcia A. J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu.

Strona główna » Aktualności » Gmina Nowa Słupia rozpoczyna prace przy odbudowie kopca księcia A. J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu.

wielkość tekstu: A | A | A

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objetycmonopolem państwa, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"

 

W dniu 2 lipca został przekazany Wykonawcy – firmie ART.-IMPET  Dariusz Czekaj,  plac budowy pod realizację zadania ,,Odbudowa kopca księcia A.J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu’’. Na ten cel Gmina Nowa Słupia otrzymała dofinansowanie w wysokości 42 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Całość prac budowlanych oraz nadzór inwestorski i nadzór archeologiczny zamknie się w kwocie 88 950,67 zł brutto.

Kopiec Czartoryskiego został spontanicznie wykonany  w 1861 r.  przez społeczeństwo na pamiątkę pobytu księcia Adama Czartoryskiego na Św. Krzyżu . Ponieważ był widocznym symbolem polskości został zburzony przez Rosjan po upadku Powstania Styczniowego.

Obecny kopiec odbudowany będzie w większości z kamienia miejscowego, który pozostał po rozebraniu i zniszczeniu pierwotnego kopca.

Konstrukcja celem jej ustabilizowania będzie zagłębiona na ok. 30cm poniżej poziomu otaczającego terenu. Wysokość samego kopca zaprojektowano na 3,5 m a średnica podstawy wynosić ma 8 m.

 Kopiec zwieńczony będzie  krzyżem  żeliwnym  o wysokości 2 m. osadzonym w betonowym fundamencie o wymiarach ok. 25x25cm i zagłębionym w kamiennej konstrukcji kopca ok.1,5m.

W odległości ok. 0,5 m od kopca od strony zachodniej, przy szlaku pielgrzymkowym i turystycznym, zostanie umieszczona tablica informacyjna na kamieniu wysokości ok. 80cm na której znajdą się najważniejsze informacje o historii kopca.

W dzieło odbudowy kopca poza Gminą Nowa Słupia, czynnie włączyły się następujące instytucje, organizacje, samorządy i osoby: Towarzystwo Ziemi Ostrowieckiej,  Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, Gmina Bieliny,  Wojewoda Świętokrzyski , Ojcowie Misjonarze Oblaci , Świętokrzyski Park Narodowy, Związek Kombatantów RP i BWP Nowa Słupia,  Archo- Bis Pracownia Badań i Studiów Archeologicznych, Historycznych i Konserwatorskich Czesław Hadamik.

Wykonanie prac budowlanych przewidziano na dzień 30 października 2020 r.

 

 

 

czytano: 562 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2020-07-10 10:12:22

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna