Skróty klawiszowe:

Balladyna w Nowej Słupi.

Strona główna » Aktualności » Balladyna w Nowej Słupi.

wielkość tekstu: A | A | A

Amatorski Teatr „Święty spokój” przystąpił do tegorocznej, już dziewiątej odsłony Narodowego Czytania.

Akcja „Narodowe Czytanie” odbywa się pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 r. W poprzednich latach poznawaliśmy piękno naszej literatury czytając utwory m.in. Adama Mickiewicza, Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego oraz Stefana Żeromskiego.

W tym roku poznajemy „Balladynę” Juliusza Słowackiego. To wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. To opowieść o przejęciu władzy w obliczu końca świata. Świata, w którym jest zbyt późno na zaprowadzenie nowego porządku. To także opowieść o bliskości świata natury, który współcześnie upomina się o swoje pierwotne prawa mocniej niż kiedykolwiek wcześniej. To wreszcie opowieść o świecie kobiet, który doszedł do głosu w epoce, w której na wszystko jest już zbyt późno. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ze względu na sytuację epidemiczną  tegoroczne wydarzenie przybrało inną niż zazwyczaj formę W sierpniu 2020 r. w plenerze na Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi został nagrany film. Członkowie Amatorskiego Teatru „Święty spokój” w barwnych strojach czytali wybrane fragmenty dramatu. Reżyserm filmu jest Bożena Jop, realizacja i montaż Wojciech Janus, Slawomir Rakowski. Zapraszamy do obejrzenia flmu i wspólnego czytania „Balladyny”.

 

 

 

czytano: 356 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2020-09-07 11:50:36

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna