Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

Każdy może uratować życie

Strona główna » Aktualności » Każdy może uratować życie

wielkość tekstu: A | A | A

Każdy może uratować życie

Kampanię edukacyjną „Akcja defibrylacja” zainaugurował wojewoda Zbigniew Koniusz. Celem przedsięwzięcia jest propagowanie używania defibrylatorów AED: urządzeń służących przywróceniu prawidłowej akcji serca w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim ratownicy z policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej wyjaśnili, jak działa defibrylator. Udzielili także praktycznych porad dotyczących stosowania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. Założeniem kampanii jest poinformowanie o możliwości używania defibrylatorów AED jak największej liczby mieszkańców województwa, a w szczególności uczniów świętokrzyskich szkół. W tym celu przygotowano m.in. krótki film instruktażowy.

- Chciałbym, aby przekaz naszej akcji dotarł do każdego mieszkańca regionu świętokrzyskiego. Bo chodzi w niej przede wszystkim o ratowanie życia, które jest najcenniejszym darem. To akcja skierowana zarówno do osób dorosłych, jak i do młodzieży. Łamie ona stereotyp, że w przypadku zagrożenia „nic nie możemy zrobić”. Takich defibrylatorów zewnętrznych jest w przestrzeni publicznej sporo. Tylko zazwyczaj boimy się ich użyć. A jest to intuicyjne urządzenie, które w nagłym przypadku pomoże przywrócić czynność serca. Mamy nadzieję przybliżyć zalety tego typu sprzętu – powiedział wojewoda. – „Akcja defibrylacja” doskonale wpisuje się w tematykę bezpieczeństwa i umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Chcemy, aby ta kampania uświadomiła wszystkim, że należy reagować, zwłaszcza gdy każda minuta może być na miarę życia – podkreślił Zbigniew Koniusz.

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny (AED) jest urządzeniem stosowanym w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Wyzwala impuls elektryczny w celu zatrzymania migotania komór i przywrócenia prawidłowej akcji serca. AED – w sposób bezpieczny zarówno dla osoby udzielającej pomocy, jak i dla poszkodowanego – za pomocą poleceń głosowych poprowadzi przez przebieg działań ratowniczych. Został skonstruowany tak, by w odróżnieniu od defibrylatora szpitalnego służyć na przykład w miejscach publicznych: urzędach, centrach handlowych czy ośrodkach sportowych. Defibrylatorów AED mogą używać wszyscy – nie tylko lekarze bądź ratownicy medyczni. Główną ich zaletą jest bowiem prostota obsługi. Coraz więcej instytucji, placówek edukacyjnych czy handlowych w całym kraju jest wyposażonych w takie urządzenia. Defibrylator AED znajduje się także, w widocznym i ogólnie  dostępnym miejscu, w holu głównym Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Kampania „Akcja defibrylacja” to efekt wspólnej pracy jej organizatorów: Wojewody Świętokrzyskiego, kieleckiego Stowarzyszenia Aktywności Zawodowej „Passa”, świętokrzyskiej Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach. Partnerami akcji są: Kuratorium Oświaty w Kielcach, PZU Zdrowie oraz Urząd Miasta i Gminy w Morawicy.

Podczas spotkania w urzędzie wojewódzkim uhonorowano pamiątkowymi dyplomami tych, którzy zaangażowali się  w przygotowanie kampanii. Inaugurację akcji uświetniły występy artystyczne uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. B. Głowackiego w Opatowie.

"Akcja defibrylacja" - film instruktażowy

źródło: https://www.kielce.uw.gov.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/18057,Kazdy-moze-uratowac-zycie.html

czytano: 128 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2020-10-07 11:29:51

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"