Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

Zakończono prace przy odbudowie kopca księcia A. J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu.

Strona główna » Aktualności » Zakończono prace przy odbudowie kopca księcia A. J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu.

wielkość tekstu: A | A | A

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych"

Z końcem października zakończono prace budowlane przy odbudowie kopca księcia A.J. Czartoryskiego na Św. Krzyżu, a komisyjny odbiór nastąpił w dniu 06.11.2020 r.

Jest to kolejna inwestycja zrealizowana w Gminie Nowa Słupia, która  upamiętnia bohaterów czasów minionych oraz  barwną i ciekawą  historię Gór Świętokrzyskich.

Wykonawcą inwestycji była firma  ART-IMPET  Dariusz Czekaj z  miejscowości Szewna  pod Ostrowcem Świętokrzyskim.  Całość prac budowlanych oraz nadzór inwestorski i nadzór archeologiczny wyniósł  88 950,67 zł brutto.

Na budowę kopca  Gmina Nowa Słupia otrzymała dofinansowanie w wysokości 42 000 zł ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałą część kosztów pochodzi ze środków gminy. 

Kopiec odbudowany został  z kamienia miejscowego, który pozostał po rozebraniu i zniszczeniu pierwotnego kopca przez Rosjan w roku 1861.

Konstrukcja, celem jej ustabilizowania, zagłębiona jest na ok. 30cm poniżej poziomu otaczającego terenu. Wysokość samego kopca wynosi  3,5 m a średnica podstawy ma 8 m.

 Kopiec zwieńczony został   krzyżem  żeliwnym, z rozetą u podstawy,  o wysokości 2 m. osadzonym w betonowym fundamencie i zagłębionym w kamiennej konstrukcji kopca ok.1,5m.

W odległości ok. 2 m od kopca przy  stronie  południowej na kamiennej podstawie została umieszczona tablica informacyjna z najważniejszymi  informacjami  o historii kopca.

W dzieło odbudowy kopca poza Gminą Nowa Słupia, czynnie włączyły się następujące instytucje, organizacje, samorządy oraz osoby: Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj, Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi, Towarzystwo Przyjaciół  Ziemi Ostrowieckiej, Gmina Bieliny,  Wojewoda Świętokrzyski , Ojcowie Misjonarze Oblaci , Świętokrzyski Park Narodowy, Związek Kombatantów RP i BWP Nowa Słupia,  Archo-Bis Pracownia Badań i Studiów Archeologicznych, Historycznych i Konserwatorskich Czesław Hadamik.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną uzgodniono, że uroczyste obchody poświęcenia i odsłonięcia odbudowanego kopca księcia Adama Jerzego Czartoryskiego odbędą się we wrześniu 2021 r.

czytano: 830 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2020-11-09 14:07:04

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"