Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

Góra Chełmowa pod lupą poszukiwaczy

Strona główna » Aktualności » Góra Chełmowa pod lupą poszukiwaczy

wielkość tekstu: A | A | A

 
 
 
 
13.04.2021. Góra Chełmowa. Na zdjęciu (od lewej): Sebastian Grabowiec - Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna, Jan Reklewski - dyrektor ŚPN, Andrzej Gąsior - burmistrz Nowej Słupi, Paweł Sadrak - przewodnik z ŚPN

13.04.2021. Góra Chełmowa. Na zdjęciu (od lewej): Sebastian Grabowiec - Świętokrzyska Grupa Eksploracyjna, Jan Reklewski - dyrektor ŚPN, Andrzej Gąsior - burmistrz Nowej Słupi, Paweł Sadrak - przewodnik z ŚPN
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej, jako pierwsi otrzymali legalne pozwolenie na przeszukanie terenu Góry Chełmowej w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Miłośnicy historii poszukują śladów z czasów I wojny światowej.

Jak informuje Sebastian Grabowiec ze Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej, o tym, co działo się w maju 1915 roku w tamtym miejscu wie niewiele osób.

- Okolice góry były miejscem kilku potyczek między Rosjanami a Niemcami i Austriakami tuż po bitwie opatowskiej. Rosjanie na górze bronili się przed wrogami. Znalezienie informacji na temat działań wojennych w tym miejscu nie było łatwe - zaznacza.

Jak dodaje Sebastian Grabowiec, wydarzenia z czasów I wojny, które rozegrały się w pobliżu Góry Chełmowej nierozerwalnie łączą się z polską historią i historią tego regionu, mimo że w walkach nie brali udziału Polacy. Udało się już znaleźć bagnety, manierki czy guziki, które potwierdzają obecność żołnierzy, ale miłośnicy historii oczekują na więcej.

W wyeksponowaniu odnalezionych pamiątek ma wesprzeć Świętokrzyski Park Narodowy, który pomógł poszukiwaczom zdobyć najważniejszą zgodę - ministra środowiska. Dyrektor Jan Reklewski informuje, że to cenna inicjatywa i dodaje, że ucieszył się z wniosku Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej, która, jego zdaniem, wykona prace w sposób profesjonalny z poszanowaniem wszelkich zasad w parku narodowym.

Z drugiej strony to, co zostanie odnalezione, stanie się naszym wspólnym dziedzictwem, a nie trafi do garażowo-piwnicznych prywatnych kolekcji - mówi Jan Reklewski.  

Poszukiwaniom z zainteresowaniem przygląda się burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior, który przyznaje, że dobrze zna te tereny, ponieważ stąd pochodzi. Nie sądził jednak, że leje w ziemi pochodzą z pierwszej wojny, a nie drugiej.

- Jest to dla mnie odkrywanie historii na nowo i plus w kontekście promocyjnym dla gminy. Cieszę się, że odkrywamy tajemnice również na Górze Chełmowej - mówi burmistrz.

Paweł Sadrak, przewodnik świętokrzyski i pracownik ŚPN mówi, że w pewnym sensie wydarzenia z okresu I wojny światowej na tym terenie były białą plamą. Choć namacalne skutki tej wojny można było zaobserwować na Świętym Krzyżu, gdzie w 1914 roku Austriacy wysadzili wieżę klasztoru. Z kolei na cmentarzu parafialnym w Nowej Słupi znajdują się mogiły ofiar I wojny światowej.  

Góra Chełmowa od 1920 roku jest rezerwatem, stanowiącym zaczątek Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Nigdy wcześniej nikt nie poszukiwał śladów wojny w tym miejscu.

13.04.2021. Góra Chełmowa. Na zdjęciu: Sebastian Grabowiec ze Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej prezentuje jeden ze znalezionych bagnetów Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Autor: Emilia Sitarska

Źródło: https://www.radio.kielce.pl/wiadomosci/gora-chelmowa-pod-lupa-poszukiwaczy,126915

 

czytano: 334 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2021-04-14 14:24:53

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"