Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

Piknik wojskowy w Rudkach. Relacja.

Strona główna » Aktualności » Piknik wojskowy w Rudkach. Relacja.

wielkość tekstu: A | A | A

Poseł Agata Wojtyszek podczas przywitania z żołnierzami z Centrum Przygotowań Misji Zagranicznych

Legendarne amerykańskie Hummery, działa przeciwlotnicze, granatniki przeciwpancerne i różnego rodzaju broń ręczna. Wszystko to można było zobaczyć podczas pikniku wojskowego, który się odbył w niedzielę 15 sierpnia w Rudkach. Przy okazji można było się dowiedzieć jak zostać żołnierzem Wojsk Obrony Terytorialnej, posłuchać występów lokalnych artystów oraz skosztować prawdziwej wojskowej grochówki.

Kilkadziesiąt wojskowych pojazdów zaparkowało na terenie gminnego placu targowego w Rudkach. Począwszy od legendarnych amerykańskich terenowych Hummerów, przez samochody patrolu saperskiego aż po działa przeciwlotnicze Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Pod namiotami na specjalnie przygotowanych stoiskach można było oglądać broń, krótką i długą, którą dysponuje nasza armia.

- To naprawdę świetna impreza. Wszystko można zobaczyć z bliska. Nasze dziecko siedziało już w amerykańskim Hummerze, było na fotelu strzelca działa przeciwlotniczego, a teraz idziemy oglądać pistolety – usłyszeliśmy od młodego małżeństwa, które przyszło na piknik z kilkuletnim chłopcem.

- To jest Uniwersalny Karabin Maszynowy 2000P przeznaczony głównie dla oddziałów piechoty. Sam waży około 10 kg, natomiast z magazynkiem oraz optyką około 15kg. Wystrzeliwane z niego pociski kaliber 7,62 mają zasięg 1,5 kilometra – informował na stoisku z bronią ręczną starszy szeregowy Arkadiusz Cios. Na tym samym stoisku można było zobaczyć z bliska także RPG 7W czyli Ręczny Granatnik Przeciwpancerny, pistolet P83 oraz karabin BOR dla strzelców wyborowych, potocznie zwanych snajperami.

Nieopodal można było zobaczyć czym dysponują saperzy, którzy muszą zabrać niewypał z czasów II wojny światowej lub rozbroić bombę pozostawioną przez terrorystów. Parę metrów dalej żołnierze z łączności objaśniali jak działa samochód – radiostacja i na jaką odległość można z niego nadawać sygnał radiowy.

Były także akcenty historyczne. Podczas pikniku można było zobaczyć czym walczyli rycerze i jak żyła polska szlachta. Z kolei 13 Drużyna Kawalerii Harcerskiej „Zagon” oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, prezentowali mundury i szable ułańskie.

Podczas imprezy każdy kto chce wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mógł uzyskać informacje „z pierwszej ręki”.

Punktem kulminacyjnym imprezy był pokaz lotniczy – parada helikopterów.

Przez cały czas na scenie prezentowali się lokalni artyści, a każdy kto przybył na plac targowy w Rudkach mógł skosztować prawdziwej żołnierskiej grochówki, której przygotowano kilka tysięcy porcji.

Piknik wojskowy w Rudkach odbył się dzięki staraniom burmistrza Andrzej Gąsiora oraz posłanki Agaty Wojtyszek.

Media piszą o Pikniku Wojskowym w Rudkach

https://echodnia.eu/swietokrzyskie/piknik-wojskowy-w-rudkach-mnostwo-atrakcji-wyklad-ipunkt-szczepien-zdjecia/ar/c1-15756538

https://m.radio.kielce.pl/wiadomosci/dlaczego-warto-zostac-zolnierzem-mozna-bylo-przekonac-sie-w,134299

 

czytano: 1356 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2021-08-16 07:36:55

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"