Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

II Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności

Strona główna » Aktualności » II Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności

wielkość tekstu: A | A | A

od lewej Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior, Dyrektor Zespołu Szkół w Rudkach Alina Cieśla

 

 • 6 października 2021 r. odbył się II Świętokrzyski Kongres Dwujęzyczności w Kielcach. Kongres został zorganizowany przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach i jego celem była prezentacja najnowszych trendów w nauczaniu dwujęzycznym, a także podsumowanie stanu dwujęzyczności w Europie, Polsce i regionie. Kongres odbył się w Geonaturze Kielce - Centrum Geoedukacji przy ul. Daleszyckiej.

  Szkołę reprezentowała pani Dyrektor Alina Cieśla i Magdalena Mazur-Młynarczyk.

  Przypomnijmy, iż Zespół Szkół w Rudkach prowadzi formalne oddziały dwujęzyczne od 2020 r. Aktualnie uczniowie czterech już oddziałów w klasach VII i VIII uczestniczą w zajęciach dwujęzycznych na lekcjach biologii i geografii i rozwijają kompetencje językowe w rozszerzonym wymiarze pięciu godzin tygodniowo. Zajęcia dwujęzyczne prowadzą panie Agnieszka Jankowska i Marzena Kozłowska.

  Zajęcia dwujęzyczne są prowadzone w języku angielskim i polskim metodą CLIL (Content and Language Integrated Learning), która zakłada nauczanie treści przedmiotowych za pomocą drugiego języka.

  Warto wiedzieć, że nauka metodą CLIL jest odpowiedzią na współczesne potrzeby uczniów, ponieważ umiejętność wykorzystywania i łączenia różnych obszarów wiedzy i umiejętności należy do kluczowych kompetencji młodego Europejczyka i jest niezwykle pożądana na rynku pracy. W niektórych krajach CLIL gości w szkołach od klikudziesięciu lat, a w Polsce staje się ostatnio coraz bardziej popularny i z roku na rok przybywa szkół wdrażających tę metodę w postaci formalnych oddziałów dwujęzycznych, innowacji pedagogicznych lub projektów.

  W tym roku szkolnym także Przedszkole w Rudkach przystąpiło do realizacji projektu rozwijającego dwujęzyczność u przedszkolaków pt. "Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki!”, który koordynuje pani Magdalena Graba.

  Za dotychczasowe działania nasza szkoła jako jedna z czternastu placówek województwa świętokrzyskiego otrzymała WYRÓŻNIENIE za propagowanie i wdrażanie rozwiązań dwujęzycznych.

  Podziękowanie otrzymał Burmistrz MIasta i Gminy Nowa Słupia za wspieranie idei dwujęzyczności w województwie świętokrzyskim.


  Informacje na temat II Świętokrzyskiego KOngresu Dwujęzyczności zamieściło także Radio Kielce:
  https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/dwa-jezyki-daja-o-wiele-wiecej-mozliwosci,137221?fbclid=IwAR02URSPATpx13JzQBfYtaElRuDEJdWxBQB72Szd096Pjq8JSgTNWW-N4w0

   

  Szkolny Zespół ds. Dwujęzyczności

czytano: 378 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2021-10-11 08:46:38

Walory Gminy
 • Wielokulturowość Regionu
 • Dziedzictwo Historyczne
 • Malownicze Krajobrazy
 • Bogactwo Przyrody
 • Strefy Aktywności Turystycznej
 • Dobry Węzeł Komunikacyjny
 • Czyste powietrze
 • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"