Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Nowe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego otwarte

Strona główna » Aktualności » Nowe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego otwarte

wielkość tekstu: A | A | A

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

W obecności parlamentarzystów, przedstawicieli władz województwa, Miasta i Gminy Nowa Słupia, architektów, budowniczych i naukowców, dokonano otwarcia nowego budynku Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego  im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi. W imponującym architekturą i wykończeniem budynku zobaczymy nie tylko dymarki – pozostałości po piecach hutniczych sprzed dwóch tysięcy lat, ale także poznamy „świat rzymski” i „świat barbarzyński”. Zaś historię żelaza i jego wytopu obejrzymy w technologii trójwymiarowej (3D).

Przez lata Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi było miejscem, gdzie zjeżdżały się wycieczki szkolne z całego kraju, a dla studentów hutnictwa czy archeologii była to niemal świętość. Niestety, muzeum w Nowej Słupi, będące aż do 2016 roku oddziałem Naczelnej Organizacji Technicznej, popadało w ruinę.

Pięć lat temu, z uwagi na zły stan i brak perspektyw na remont, gmina przejęła obiekt od dotychczasowego właściciela - Muzeum Techniki. Wykonano projekt modernizacji, zdobyto pieniądze z Unii Europejskiej na realizację, wreszcie ruszyła budowa, która niedawno się zakończyła.

W czwartek 16 grudnia 2021 roku, w samo południe, nowe Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi zostało uroczyście otwarte. W wydarzeniu wzięli w nim udział parlamentarzyści: poseł Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, architekci, inżynierowie i budowniczy nowego muzeum, przedstawiciele świata nauki, Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego oraz spora grupa dziennikarzy.

 - Gdyby nie odważna decyzja władz naszej gminy o przejęciu muzeum od Naczelnej Organizacji Technicznej, dziś nie bylibyśmy w tym miejscu. To samorządowi, który włożył w to dzieło nie mało wysiłku i pieniędzy, należą się główne podziękowania - mówił Włodzimierz Szczałuba, dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, podczas otwarcia obiektu.

Burmistrz Andrzej Gąsior mówił o planach, które zakładają, że Nowa Słupia będzie za kilka lat turystycznym centrum naszego regionu.

- Ten piękny obiekt będzie służył gminie, ale też całemu województwu jako turystyczna wizytówka  regionu. Niedaleko powstaje nowy obiekt - Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich, mam wielką nadzieję, że poniżej przy ul. Świętokrzyskiej powstanie Centrum Edukacji Przyrodniczej. Dzięki temu już niedługo będzie tu centrum turystyczne województwa świętokrzyskiego - mówił Andrzej Gąsior, burmistrz Nowej Słupi.

Włodarz gminy dziękował także wszystkim twórcom muzeum, podkreślał przy tym jaką wielką determinacją wykazywali podczas jego budowy.

- Parlamentarzyści Agata Wojtyszek i senator Krzysztof Słoń winszowali nam tego dzieła i obiecywali pomoc w rozwoju naszej gminy i regionu.

Na zakończenie części oficjalnej gospodarze uroczystości burmistrz Andrzej Gąsior oraz Włodzimierz Szczałuba - dyrektor muzeum, wręczyli specjalne podziękowania w postaci pamiątkowych grawertonów: pomysłodawcom muzeum, jego twórcom, architektom, budowniczym i wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Później zgromadzeni na uroczystości mieli okazję zobaczyć to co dzień później udostępnione zostało dla turystów.

Podziękowania w postaci grawertonów otrzymali:

Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego

Maria Głowacka i Anna Kuchniak, z biura projektowego Marii i Andrzeja Głowackich, autorzy koncepcji obiektu, programu funkcjonalno-użytkowego oraz koncepcji wystaw i ścieżki edukacyjnej.

prof. UJK dr hab Szymon Orzechowski, współautor opracowowania części merytorycznej ścieżki edykacyjnej, zawartość materiałów zawartych w informatorach

dr Andrzej Boczarowski, współautor opracowowania części merytorycznej ścieżki edykacyjnej, autor wielu rozwiązań między innymi scenariusza filmu geneza żelaza

Piotr Sepioło – pomysłodawca nowego muzeum, były dyrektor Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich.

Marta Szymańska Baran – właścicielka firmy AGRO-BUD, wykonawca budowy

Paweł Cieślik – kierownik budowy

Wojciech Głowacki – projektant

Janusz Kentowski i Leszek Hus – właściciele spółki Delta – wykonawcy ekspozycji i całej ścieżki edukacyjnej.

czytano: 668 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2021-12-20 08:04:32

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"