Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Nagroda "Świadek Historii" dla Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.

Strona główna » Aktualności » Nagroda "Świadek Historii" dla Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi.

wielkość tekstu: A | A | A

Nagroda Świadek Historii dla Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi

      W dniu 17 grudnia 2021 r. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej  w Kielcach,  Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi  otrzymało nagrodę ,,Świadek historii’’. Nagrodę wręczali Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dr Mateusz Szpytma oraz Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior.

Nagroda "Świadek historii" przyznawana jest przez Instytut Pamięci Narodowej osobom lub stowarzyszeniom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz wspierającym Instytut w realizacji jego ustawowej działalności.

Spośród kilkudziesięciu kandydatur z Województwa Świętokrzyskiego i Małopolskiego w tym roku uhonorowano sześć osób i instytucji.

      Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi otrzymało nagrodę za to, że od ponad 40 lat bada przeszłość, kultywuje tradycje regionu i zachowuje jego historię dla przyszłych pokoleń, wydaje publikację o tradycji i  historii gminy Nowa Słupia,  pozyskuje środki i przeprowadza  renowację zabytków, pomników i kapliczek.

Nagrodę powędrowała także do Łukasza Łaganowskiego – pasjonata historii, znawcy tradycji oręża polskiego, Pana Jerzego  Basiagi – założyciela i prezesa Fundacji „Osądź mnie Boże…” im. ks. Władysława Gurgacza TJ w Nowym Sączu, który od ponad 20 lat działa na rzecz upamiętnienia ks. Gurgacza – kapelana żołnierzy podziemia.

Uhonorowani zostali również  Andrzej Kostrzewski- żołnierz AK i WIN , Zbigniew Siekański- prezes Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu za działalność badawczą, popularyzatorską, wydawniczą i edukacyjną.

Pani Anna Zyzman -  Prezes Towarzystwa takimi słowami podziękowała za przyznanie tego wielkiego wyróżnienia.

     Towarzystwo Przyjaciół Nowej Słupi składa wyrazy podziękowania  Szanownej Kapitule, za przyznanie nagrody „Świadek Historii” naszemu Towarzystwu. Jest to dla nas ogromne wyróżnienie i motywacja do dalszej pracy na rzecz naszej Ojczyzny.

            Chcę podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Nowa Słupia Panu Andrzejowi Gąsiorowi za to, że dostrzegł naszą pracę na rzecz naszej małej Ojczyzny, przywiązania do narodowego patriotyzmu,  i historii, naszego regionu. Za wsparcie naszych projektów. Dziękuję.

            Składam podziękowania obecnemu Zarządowi: wiceprezesowi Markowi Partyce, skarbnikowi Antoniemu Pawlikowi, sekretarz Grażynie Majeckiej i członkom TPNS, bez ich zaangażowania i pracy nie byłoby tych sukcesów.

            Ale  przede wszystkim chciałbym tę nagrodę dedykować byłym Prezesom TPNS, za ich pasję, ich miłość do ziemi Świętokrzyskiej i przekazanie prawdziwej historii tej ziemi. Śp. Antoniemu Ponikowskiemu – założycielowi Towarzystwa i jednocześnie pierwszemu Prezesowi.

Śp. Leonardowi Zyzmanowi – drugiemu Prezesowi, który przez 23 lata dalej kontynuował pracę
w Towarzystwie,  a w swoich publikacjach, odkrywał i pokazywał piękną a zarazem tragiczną historię naszej ziemi.

            To oni byli, dla nas członków Towarzystwa drogowskazem w pracy na rzecz Małej Ojczyzny.

 Bez ich wcześniejszej pracy i wiedzy nie byłoby nas tutaj.

Jeszcze raz bardzo dziękuję Kapitule IPN za tę nagrodę.

                        Dziękuję.

czytano: 637 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2021-12-20 11:22:26

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"