Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku

Strona główna » Aktualności » Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w Publicznej Szkole Podstawowej w Jeziorku

wielkość tekstu: A | A | A

Światowy Dzień Autyzmu

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spectrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski.

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Św. Eugeniusza de Mazenoda w Jeziorku obchody w ostatnim tygodniu marca, zainicjowali uczniowie oddziałów przedszkolnych 0a, 0b, 0c oraz klasa IV, którzy pod opieka wychowawców: Katarzyny Metryki, Emilii Dudek, Karoliny Maciejskiej, Marleny Polit, Elżbiety Danielskiej oraz Marka Telki przystąpili do ogólnopolskiego projektu edukacyjno - społecznego „W cudownym świecie z Wami – niebieskimi motylami”. Realizując założenia projektu uczniowie przeczytali i omówili książki przybliżające zagadnienia dotyczące spektrum autyzmu. Każda z klas wykonała także prace plastyczne przedstawiające niebieskie motyle, które zostały przesłane organizatorom projektu na ogólnopolską wystawę prac. Uroczystym zakończeniem realizacji zadań był „Spacer dla autyzmu”, podczas którego uczniowie ubrani w niebieskie stroje, z przygotowanymi niebieskimi emblematami przemaszerowali wokół placówki. Szkolny hol przyozdobiła tablica informacyjna, na której zamieszczono wiadomości przybliżające zagadnienia dotyczące spektrum autyzmu. Uczestnicy projektu podarowali szkolnej bibliotece lekturę pt. „Niebieski Przyjaciel” autorstwa Aleksandry Kliglich. Książeczka pomoże jej czytelnikom zrozumieć czym jest wsparcie, akceptacja i tolerancja. Przygody tytułowego Jeża pokazują, że każdy jest wartościowy, a różnorodność wzbogaca postrzeganie świata.

Obchody Światowego Dnia Autyzmu zakończyły warsztaty zorganizowane przez Szkolny Zespół Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej pt. „ Jesteśmy różni,  lecz równie ważni”. Częścią merytoryczną zajęły się Panie Milena Marzec, Emilia Dudek, Marta Raczyńska, Ewa Dwojak, Klaudia Jakubowska i Marlena Polit.  Podczas warsztatów uczniowie pracowali w grupach zadaniowych, wykonując ćwiczenia mające na celu przybliżyć uczestnikom to w jaki sposób na co dzień funkcjonują osoby z autyzmem, jak postrzegają świat i z czym muszą się zmagać. Współpraca przebiegała w przyjaznej atmosferze.

Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w proponowanych formach aktywności. Wieńczącym elementem warsztatów było wykonanie plakatów, które będzie można podziwiać w galerii szkolnych prac. Po zakończonych warsztatach na uczestników czekał  poczęstunek w postaci waty cukrowej i popcornu.

Udział we wszystkich wymienionych aktywnościach zaprowadził uczestników do wspólnych wniosków - dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu potrzebują społecznej akceptacji. Jest to potrzebne nie tylko samym osobom z autyzmem, ale również ich rodzinom. Im więcej będziemy wiedzieć o autyzmie, tym łatwiej będzie nam wszystkim funkcjonować w społeczeństwie.

Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Zdzisławowi Dudzicowi za wsparcie okazane podczas realizacji projektu oraz warsztatów. Paniom z Koła Gospodyń Wiejskich „Jezioraneczki” przekazujemy wyrazy wdzięczności za uatrakcyjnienie imprezy poprzez przygotowanie dla uczniów kolorowej waty oraz popcornu.

 

 

 

czytano: 151 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2022-04-11 09:50:04

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"