Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Międzynarodowe spotkania w Szkole Podstawowej w Starej Słupi

Strona główna » Aktualności » Międzynarodowe spotkania w Szkole Podstawowej w Starej Słupi

wielkość tekstu: A | A | A

Międzynarodowe spotkania w SP w Starej Słupi

Międzynarodowe spotkanie delegacji ze szkół partnerskich w ramach realizacji projektu Erasmus+ Explore, Create and Know w SP w Starej Słupi w dniach 04-08.04.2022

W ramach programu Erasmus+ Szkoła Podstawowa w Starej Słupi realizuje projekt Expolre, i nauczycieli za szkół partnerskich  z Francji, Portugalii,  Grecji, Litwy oraz Turcji.

Głównym założeniem naszego projektu jest zdobywanie i popularyzacja wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego kraju i regionu partnerskiego  z zastosowaniem aktywizujących metod nauczania. Dzielimy się wiedzą w sposób innowacyjny w użyciem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych.

W trakcie powitania delegacji partnerskich uczniowie z SP w Starej Słupi mieli możliwość zaprezentowania krótkich form teatralnych dotyczących wybranych legend świętokrzyskich- w języku angielskim i polskim, zaprezentowali walory regionu świętokrzyskiego z użyciem prezentacji multimedialnej oraz przygotowali krótki film dotyczący realizowanych działań  w projekcie.  Delegacje za szkół partnerskich z Litwy, Portugalii, Grecji oraz Turcji zostały przedstawione stołeczności szkolnej. Szkoła partnerska z Francji nie mogła przybyć na spotkanie i współpracowała z nami online z użyciem platformy Microsoft Teams.

Po spotkaniu uczestnicy udali się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, nowoczesnego obiektu multimedialnego, który zajmuje się popularyzacją dawnego ośrodka produkcji żelaza.  Po powrocie do szkoły uczniowie uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli SP w Starej Słupi, tworzyli interaktywne plakaty - Lapbooki dotyczące dziedzictwa kulturowego danego kraju i regionu partnerskiego. 

Uczestniczyli również w lekcjach biologii oraz chemii z użyciem nowoczesnych metod i narzędzi nauczania tj.  LapDisc, mikroskop, przygotowując ciekawe doświadczenia.

Nie zabrakło również zabaw integracyjnych i prezentacji talentów naszych uczniów ze Szkoły Podstawowej w Starej Słupi. W popołudniowym spotkaniu  zorganizowaliśmy dla naszych gości gry i zabawy przy muzyce, które miały na celu zachęcenie do współpracy i bliższe poznanie się. Szkolny zespół muzyczny wykonał piosenkę w języku angielskim Riptide. Najmłodsi z oddziału przedszkolnego, oraz uczniowie z klas starszych wykonali taniec  integracyjny  zwany belgijką oraz zaprezentowali i wspólnie wykonali na życzenie gości narodowy taniec polonez.

Kolejne dni obfitowały w coraz to nowe doświadczenia. Współpraca przebiegała  sprawnie, a uczniowie chętnie angażowali się w realizację zadań  w projekcie. Przygotowane warsztaty  były okazją dla uczniów do rozwijania różnych umiejętności, korzystania z nowoczesnej technologii i poznawania nowych form spędzania czasu wolnego. Odwiedziliśmy Centrum Geoedukacji, ośrodek edukacyjny znajdujący się na terenie Kielc, gdzie z wykorzystaniem nowoczesnych metod i narzędzi edukacyjnych poznaliśmy historię Gór Świętokrzyskich, na czele z gołoborzami, jaskiniami i dawnymi rafami koralowymi. Uczniowie zwiedzali Podwodną Stację Badawczą-Chronos oraz oglądali seans filmowy w Kapsule czasu 5D poznając historię regionu świętokrzyskiego oraz jego dawnych mieszkańców. Dodatkową atrakcją dla uczestników były warsztaty szlifowania skał piaskowca.

Wybraliśmy się również w podróż do świata energii w  Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach, gdzie znajduje się 28 interaktywnych stanowisk, przeznaczonych do samodzielnego eksperymentowania. Pokonaliśmy m. in. grawitację przepompowując wodę z dolnego do górnego zbiornika hydroelektrowni, zbudowaliśmy zaporę z kolorowych klocków, bawiliśmy się  nauką! Trzy strefy wystawy: „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek” tworzyły spójną opowieść, w trakcie zwiedzania i eksperymentowania przeżyliśmy prawdziwą przygodę. Oprócz zwiedzania wystawy stałej, uczestniczyliśmy również w warsztatach o luminescencji.

Pobyt w stolicy regionu świętokrzyskiego to również okazja do odbycia wędrówki po najpiękniejszym fragmencie starych Kielc jakim jest Wzgórze Zamkowe. Sąsiadujące z cudowną barokową Katedrą ze swoją niemal tysiącletnią historią i Pałacem Biskupów Krakowskich kryjącym skarby Muzeum Narodowego oraz pierwszą w Polsce świecką Galerią Sztuki Sakralnej, Wzgórze Zamkowe było okazją do bliższego poznania historii naszego regionu. Spacerując ulicami Kielc, z uwagi na złe warunki atmosferyczne, znaleźliśmy schronienie w przytulnej kawiarni „Magia Karmelu”, gdzie uczniowie mieli okazję poznania tajników słodkich karmelowych przysmaków i wykonania swoich własnych.

Po powrocie zorganizowaliśmy dla naszych uczestników wieczór legend i pradawnych podań. W oranżerii hotelu, w którym przebywali nasi goście, przy kominku i świetle świec odbyła się prezentacja legend przygotowanych przez uczniów ze szkół partnerskich. Storytelling z udziałem międzynarodowego zespołu był świetną okazją do integracji i poznania legend z różnych części Europy.

Kolejny dzień obfitował w nowe atrakcje i doświadczenia. Odwiedziliśmy Kraków, który był okazją dla naszych gości do poznania jednego z najpiękniejszych miast w Polsce. Wędrując bajkowymi uliczkami grodu Kraka Krakowa nasi goście poznawali niesamowitą przeszłość miasta i jego historię. Spacer pod pomnik Smoka, zapoznanie uczestników z legendą o Smoku Wawelskim, poznanie historii Wzgórza Wawelskiego z katedrą oraz dziedzińca arkadowego Zamku Królewskiego były jednymi z miejsc, które dostarczyły nam żywej lekcji historii. Spacerując dalej ulicą Grodzką, później Franciszkańską przewodnik wspomniał o jednym z najsłynniejszych Polaków i miejscu w którym witał tłumy wiernych papieżu Janie Pawle II w słynnym oknie papieskim. Dzielnica Uniwersytecka, Rynek Główny i kościół Mariacki z Ołtarzem Wita Stwosza to kolejne  atrakcje wiosennego spaceru po Krakowie, które dostarczyły uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń.  

W godzinach popołudniowych odwiedziliśmy nietypowe miejsce jakim jest  Żywe Muzeum Obwarzanka, gdzie w interaktywny sposób zdobyliśmy wiedzę na temat najsmaczniejszego symbolu Krakowa i jego ponad 600-letniej tradycji. Ciekawe, edukacyjno-kulinarne warsztaty, podczas których poza częścią teoretyczną, odbyła się część praktyczna i każdy z uczestników wykonał własnego obwarzanka, były świetnym miejscem na naukę  i zabawę.  Po obwarzeniu i upieczeniu obwarzanków, opuściliśmy progi muzeum z chrupiącą i pachnącą pamiątką oraz dyplomem czeladnika obwarzankowego.

Przedostatni dzień pracy w szkole to intensywna praca nad przygotowaniem kalendarza z użyciem aplikacji Canva na rok 2023 z informacjami dotyczącymi świąt celebrowanych w krajach partnerskich. Szkoła z Lavardac we Francji dołączyła do zajęć w formie online. Po opracowaniu kalendarza uczestnicy mogli zaprezentować swoje prace i omówić je również w wykorzystaniem Microsoft Teams dla szkoły partnerskiej z Francji. Po wykonaniu kalendarza uczniowie otrzymali link do interaktywnego zadania z matematyki. Rozwiązując zadania z procentów, mieli odszukać złotą komnatę. Tego dnia z wizytą przyszedł burmistrz miasta i gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior. Dostojny gość obserwował prace młodzieży nad wykonywaniem zadań podziwiając jej zaangażowanie.

Po zajęciach w szkole zabraliśmy naszych gości do Krzemionek Opatowskich- miejsca pradziejowej kopalni krzemienia pasiastego. Obiekt został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2019 roku. Przepiękna trasa turystyczna, rekonstrukcja osady neolitycznej oraz rezerwat przyrody był świetnym miejscem do poznania historii i dziedzictwa przyrodniczo- kulturowego naszego regionu.

Nasi partnerzy otrzymali certyfikaty udziału w spotkaniu, wygłosiliśmy pożegnalne przemówienia i wspólnie zakończyliśmy wizytę partnerską w Szkole Podstawowej w Starej Słupi. W przygotowanie wizyty zaangażowani byli nie tylko nauczyciele i pracownicy SPw Starej Słupi, ale również rodzice, którzy organizowali poczęstunek dla delegacji w  szkole. 

Przed wylotem nasi partnerzy mieli okazję poznać historię Starego Miasta w Warszawie podczas krótkiej wizyty w naszej stolicy.

Zaprzyjaźniliśmy się z naszymi gośćmi, żegnając ich na lotnisku uczniowie ze łzami w oczach mówili do zobaczenia w maju w Turcji podczas kolejnej wizyty.

czytano: 295 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2022-04-26 13:57:18

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"