Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Dożynki 2022. Relacja.

Strona główna » Aktualności » Dożynki 2022. Relacja.

wielkość tekstu: A | A | A

Dożynki w Nowej Słupi

W poniedziałek   15 sierpnia 2022 r. odbyły się Dożynki Gminne.

Dożynki rozpoczęła uroczysta polowa Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Sylwestra Łąckiego - proboszcza parafii w Nowej Słupi, asyście o. dr Mariana Puchały superiora Klasztoru na Świętym Krzyżu oraz gościnnie Ks. Marcina. Po zakończonej wspólnej modlitwie starostwie dożynek Agnieszka Jop i Paweł Sadrak przekazali dożynkowy chleb na ręce gospodarza dożynek Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzeja Gąsiora. Następnie nastąpił obrzęd dzielenia się chlebem.

Zaszczycili nas swoją obecnością Krzysztof Słoń Senator RP, Stefan Bąk Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Agata Sałata Radna Powiatu Kieleckiego, Rafał Piasecki Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Słupi wraz z radnymi, Agnieszka Łodej Dyrektor Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Nowa Słupia, dyrektorzy szkół i instytucji kultury.

Starostami tegorocznych dożynek byli:

Starościna – Agnieszka Jop – mieszka w Starej Słupi od ponad 10 lat. Wspólnie z mężem prowadzi gospodarstwo rolne, łącznie użytkują 32 h. Zajmują się głównie produkcją rolną. Na co dzień jest matką trójki dzieci Piotra, Jakuba i Justynki. Uwielbia wyzwania. Jej pasją jest motoryzacja, uwielbia jeździć traktorem. Kocha zwierzęta i swój ogród. Ceni sobie kontakt z ludźmi. Mąż Pani Agnieszki zawsze jej powtarza, że dobrzy ludzie wokół niej dodają jej więcej energii niż dobra kawa

Starosta –  Paweł Sadrak – mieszka w Skałach od urodzenia. Wspólnie z żoną Agnieszką prowadzi 3 – hektorowe gospodarstwo rolne. Jest człowiekiem niezwykle rodzinnym, oczkiem w głowie są jego dzieci Tomek i Marysia. Na co dzień pełni funkcję sekretarza powiatu opatowskiego. To człowiek wielu pasji – przewodnik świętokrzyski, społecznik, sołtys sołectwa Skały. Kocha śpiewać. Jego śpiew można podziwiać w każda niedzielę w kościele w Grzegorzowicach.

Przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior:

Czcigodni księża.

Szanowni Starostowie Dożynek.

Drodzy Rolnicy, Mieszkańcy miasta i gminy Nowa Słupia. Szanowni goście.

Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Ziemi Świętego Krzyża, która wychowała wspaniałych gospodarzy, którzy codzienną troską zapewniają nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe. Praca rolnika jest wciąż podstawą egzystencji ludzkiej, nikt i nic tego nie przekreśli.

Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość  i odpoczynek po ciężkiej pracy.

W okazałych i misternie wykonanych wieńcach dożynkowych, kryje się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych  lub trwających jeszcze żniw ale też wdzięczność za zbiory, a przede wszystkim znojna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich głębokie przywiązanie do narodowej tradycji i do ziemi.

Dożynki to również dobry czas na podsumowanie pracy każdego gospodarza i oceny jego plonów. Pracy niełatwej i wykonywanej w trudnych warunkach gospodarowania na wsi. A ten rok znów nie był łaskawy dla Rolników. Wyraźnie na zbiory płodów rolnych w ostatnich latach wpływa susza, gdzie zbiory są o 20% mniejsze.

Dzisiaj oddajmy hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić. Jak ważna jest praca rolnika, dziś możemy doświadczyć obserwując konflikt zbrojny w Ukrainie, gdzie niszczone są uprawy zbóż, co grozi głodem dla mieszkańców Afryki. 

To dzięki Wam, Drodzy Rolnicy, mieszkaniec każdego zakątka Polski  ma zapewnienie, że dla nikogo nie zabraknie chleba na polskim stole. 

Tym bardziej chylę czoło przed waszym trudem i wytrwałością.

Wiem z jakimi problemami na co dzień musicie się mierzyć, aby zapewnić byt waszym rodzinom, i z jaką dbałością i troską staracie się te wszystkie problemy przezwyciężać.

Wspieracie się we wspólnym wysiłku, aby na wsiach żyło się po prostu lepiej. Aby owoce pracy każdego z nas jak ten chleb dożynkowy można było sprawiedliwie podzielić.  

Jesteście dobrymi gospodarzami i dobrymi ludźmi. Pomagacie sobie nawzajem.

W tym miejscu liczę na Waszą solidarność rolniczą i apeluję o dalszą  wzajemną pomoc.

Dziękujemy Panu Bogu.

Za każdy uczciwie przepracowany dzień.  Za przywiązanie do tradycji naszych matek i ojców. Za ten chleb powszedni, który ze świętością podnosimy do ust.  Za chleb, który jest nie tylko symbolem miłości, ale i dobra, które powinno przezwyciężać każde zło. 

Dziś świętujemy i dziękujemy Panu Bogu.  Przede mną piękny wieniec dożynkowy, którego wykonanie zajęło zapewne wiele godzin meczącej, ciężkiej pracy. Wieniec to symbol pracy rolnika, naszej wiary i wdzięczności za tegoroczne zbiory. Dziś choć tylko jeden, to symbolizuje jedność wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Słupia wokół wspólnych zamierzeń i celów.

Dziękuję Wam drodzy mieszkańcy za pomoc w gospodarowaniu naszym wspólnym dobrem jakim jest gmina. A każde dobre słowo czy rada od Państwa to jak plon stukrotny, pomnożony dla dobra społeczności.

Jeszcze raz dziękuję.

W przeszłości  rzeczą normalną, codzienną było pozdrawianie ludzi, którzy pracowali na polu – mówiło się „Szczęść Boże”. Odpowiadali zawsze: „Panie Boże pomagaj”. Wspólną pracą, wspólnym wysiłkiem, wspólnym marzeniem o nowoczesnej i dostatniej wsi, dziś możemy potwierdzić to, że wieś to fundament narodu, a siła polskiej wsi będzie trwać i będzie zawsze działała z korzyścią dla nas wszystkich.

Życzę miłego spędzenia niedzieli.

Szczęść Boże. Panie Boże pomagaj Rolnikom.

Następnie głos zabrali: Senator Krzysztof Słoń, Stefan Bąk Członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Dożynki gminne, były doskonałą okazją do wręczenia wyróżnienia dla rolnika, przyznanego  przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Odznakę honorową „ZASŁUŻENI DLA ROLNICTWA”, otrzymał  Pan Szymon Jop.

Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny, w którym obejrzeliśmy występy w wykonaniu dzieci i młodzieży z gminy. Gabrysia Marzec, Karolinka Marzec oraz Weronika Wielgus piosenkami w swoim wykonaniu wprowadziły uczestników dożynek w magiczny nastrój.

Następnie scena została zdominowana występami artystów ludowych. W pierwszej kolejności  wystąpili soliści - Irena Gąsior, Małgorzata Wróblewska, Leszek Baradziej, rodzeństwo Marysia i Tomasz Sadrak oraz zespoły  „Wesołe Kumoszki”, „Chełmowianie”,  „Modrzewianki”, „Jezioraneczki” i „Rudkowianie”.

Specjalnym gościem tegorocznych dożynek były zespoły z gminy Pawłów: Zespół śpiewaczy „Sołtyski” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Godziembianie”.

Od godziny 18:00 do 21:00 odbyła się zabawa pod gwiazdami z zespołem AcorDance.

Na tegorocznych dożynkach nie zabrakło akcentów kulinarnych,  można było skosztować tradycyjnego jadła: grochówki, przygotowanej przez grupę wsparcia AA oraz poczęstunku przygotowanego przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w Kielcach w ramach realizacji projektu „Smaki wieprzowiny” finansowanego z funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

Swoje stoisko wystawiennicze miała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz  Świętokrzyska Izba Rolnicza w Kielcach.

Serdeczne podziękowania składamy darczyńcom chleba: Piekarni „Złoty Kłos”, Piekarni „Oleńka” oraz Piekarni Skalski.

 

czytano: 1617 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2022-08-15 19:52:45

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"