Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Gala Podsumowująca Rok Kulturalny w Gminie Nowa Słupia

Strona główna » Aktualności » Gala Podsumowująca Rok Kulturalny w Gminie Nowa Słupia

wielkość tekstu: A | A | A

W piątek (16 grudnia 2022 r.) w Domu Kultury w Rudkach odbyła się uroczysta Gala Podsumowująca Rok Kulturalny. Program wydarzenia obfitował w występy artystyczne i prezentacje efektów pracy nagrodzonych przez Samorząd Miasta i Gminy Nowa Słupia artystów za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Galę prowadzili przedstawiciele Amatorskiego Teatru „Święty spokój” Agnieszka Lewandowska oraz Tomasz Andzela.

Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek, Poseł na Sejm RP Andrzej Kryj, Danuta Żebrowska Radna Powiatu Kieleckiego, Agata Sałata Radna Powiatu Kieleckiego.

Samorząd Miasta i Gminy Nowa Słupia reprezentował Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Andrzej Gąsior wraz ze Skarbnikiem Gminy Edytą Durak oraz Rafał Piasecki Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Słupi wraz z radnymi Lidią Wiącek, Ewą Pastuszyńską, Bartoszem Dutkiewiczem, Robertem Klefasem i Stanisławem Cisłowskim.

Licznie przybyli przedstawiciele organizacji pozarządowych, oświaty, pracownicy instytucji kultury, zespoły śpiewacze oraz przedstawiciele branży turystycznej i sponsorzy 54 Dymarek w Nowej Słupi w szczególności Marcin Piętak Prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej, Dariusz Kupidura, Prezes zarządu Jadar Sp. z o.o oraz Józef Sobota i Janusz Wylaź przedstawiciele firmy Semav Stones Sp .z.o.o.

Podczas gali zostały wręczone nagrody za osiągnięcia w  twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

W kategorii Długoletnia artystyczna działalność w sferze kultury i sztuki nagrodę przyznano Barbarze Wicha – wieloletniemu Kierownikowi Domu Kultury w Rudkach. Dzięki jej pracy Dom Kultury w Rudkach był prężnie działającą instytucją kultury.

Praca Pani Barbary na przestrzeni lat swojej działalności doceniana była przez różne instytucje.  Otrzymała Tytuł Zasłużony Działacz Kultury nadawany przez Ministra Kultury i Sztuki  Została również nagrodzona odznaką za zasługi dla Kielecczyzny. Za swoją pracę społeczną dla dobra dzieci została wyróżniona odznaką Przyjaciel Dziecka. Nagroda przyznana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.

W kategorii Artystyczna działalność indywidualna nagrodę odebrała Maria Sadrak 17 letnia mieszkanka miejscowości Skały, uczennica III klasy Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im.Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie skrzypiec. Marysia oprócz klasyki  zajmuje sięrównież muzyką ludową. Występy i konkursy z zespołami z terenu gminy Nowa Słupia, Pawłów, Bodzentyn oraz ze Starachowic są jej ulubionym sposobem na spędzanie czasu, zwłaszcza, że ich efektem często jest miejsce na podium.

Wydarzeniem kulturalnym roku 2022 została Dymarkowa Reaktywacja Kapeli Rudkowianie.  Historia powstania Kapeli Rudkowianie sięga lat 70. Kapela zrzeszała muzyków ludowych, dla których folklor był życiową pasją. Kapela przygrywała na festynach, dożnkach oraz imprezach gminnych, w szczególności na Dymarkach Świętokrzyskich. Kapela uczestniczyła w przeglądach i konkursach folkrorystycznych reprezentując Gminę Nowa Słupia w wielu imprezach regionalnych i ogólnopolskich. W 2022 r. Kapela została reaktywowana. Nagroda trafiła w ręce muzyków, którzy aktualnie tworzą Kapelę Rudkowianie: Leszek Baradziej, Czesław Zieja, Czesław Mazur, Stanisław Czekaj, Jerzy Bracki, Zdzisław Zagórski.

W kategorii Przedsięwzięcia w zakresie edukacji artystycznej dzieci i młodzieży nagroda trafiła do  Akademii Tańca Magic Eweliny Barwicz. Szkoła Tańca działa na terenie gminy Nowa Słupia od 2016 r. Obecnie na zajęcia taneczne uczęszcza 55 młodych tancerzy i tancerek, którzy uczą się tańca nowoczesnego, jazzu, hip – hop oraz baletu. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy w świetlicy w Nowej Słupi. Akademia Magic z powodzeniem reprezentuje gminę Nowa Słupia na ogólnopolskich festiwalach zdobywając miejsca na podium.

W ostatniej kategorii Aktywność kulturalna promująca gminę w kraju i zagranicą nagroda

została wręczona Amatorskiemu Teatrowi „Święty spokój”, który w 2022 r. brał udział w 5 Ogólnopolskich  Przeglądach Teatralnych:  w Nysie,  Stalowej Woli, Nagłowicach, Chęcinach oraz Warszawie zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Oprócz wręczenia tych najważniejszych nagród, uroczystość stała się okazją do wręczenia podziękowań tym, którzy na co dzień dbają o rozwój kulturalny w naszej gminie oraz sponsorują najważniejsze wydarzenia. Sponsorzy 54 Dymarek w Nowej Słupi otrzymali z rąk Andrzeja Gąsiora Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia oraz Katarzyny Cedro Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Turystyki w Rudkach drobne upominki wykonane przez twórców ludowych podczas sierpniowych dymarek. Przedstawiciele organizacji pozarządowych otrzymali upominki przygotowane przez dzieci i młodzież w ramach ogłaszanych przez GOKSiT konkursów.

Rozdaniu nagród dla ludzi kultury towarzyszyły występy wokalne  dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy Gabrysi Marzec, Michaliny Dąbrowskiej oraz występy taneczne Akademii Magic. Prezentowane układy taneczne, przepełnione były elementami gimnastyki artystycznej, a nawet akrobatyki. Towarzysząca im gra dźwięków i świateł z wirtuozerią skomponowana w spójną całość, była prawdziwą ucztą dla duszy.  Świat muzyki przybliżyła wszystkim Marysia Sadrak z bratem Tomaszem Sadrakiem, którzy brawurowo zagrali III sonatę e-mol Georga Philipa Telemana oraz utwór Mieczysława Fogga „Ta ostania niedziela”. Kapela Rudkowianie pokazała prawdziwą gamę muzyki ludowej. Mieliśmy okazję wysłuchać zarówno dostojnego marsza jak i skocznego oberka.

czytano: 790 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2022-12-19 14:40:50

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"