Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

Uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi.

Strona główna » Aktualności » Uroczystość 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi.

wielkość tekstu: A | A | A

15 lutego 2023 roku w Szkole Podstawowej w Nowej Słupi odbyła się uroczystość pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Słupia Pana Andrzeja Gąsiora, uświetniająca obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

    Pani Dyrektor, Renata Storzysz, przywitała serdecznie znamienitych gości, wśród których znaleźli się: Pan Senator Krzysztof Słoń, Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior, przewodniczący Rady Miejskiej Pan Rafał Piasecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Bartosz Dutkiewicz, radni Miasta i Gminy Nowa Słupia: Pani Ewa Pastuszyńska, Pani Lidia Wiącek, Pan Stanisław Cisłowski, Pan Robert Klefas, Proboszcz Parafii w Nowej Słupi ks. Sylwester Łącki, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Pani Anna Zyzman, Dyrektor GOKSiT w Rudkach Pani Katarzyna Cedro oraz Dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi Pan Włodzimierz Szczałuba.

   Uroczystość rozpoczęła się koncertem zaprzyjaźnionych ze szkołą muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej. Była to dla uczniów muzyczno – historyczna „lekcja”, gdyż utwory wokalne były przeplatane informacjami o powstaniu styczniowym.

Po koncercie został wprowadzony poczet sztandarowy oraz odśpiewany hymn państwowy. Następnie uczniowie zaprezentowali wzruszający program artystyczny „Gloria victis”.

Przedstawili wiersze patriotyczne, przebieg powstania styczniowego 1863 – 1864 oraz scenki z tego najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego w polskiej historii. Przed widzami pojawiła się postać Romualda Traugutta ps. „Michał Czarnecki”, dyktatora powstania, którego osoba została sugestywnie zagrana przez ucznia klasy VIIIB, Krystiana Mroczkowskiego. Zostały ukazane obrazy z życia generała, jego walka, dylematy, rozmowy z powstańcami, wreszcie aresztowanie przez policję carską, wydanie wyroku i śmierć na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 roku. Pięknym dopełnieniem scen dramatycznych była oczywiście muzyka i pieśni patriotyczne wykonane przez uczniów na czele z „Rotą” zagraną na skrzypcach. A w tle przedstawienia uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć prezentację obrazów o tematyce powstańczej autorstwa m. in. Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego i Tadeusza Ajdukiewicza, ponadto fragmenty filmu Juliusza Machulskiego „Szwadron” ukazujące bitwę powstańczą. Program artystyczny zakończył się przejmującą sceną stworzoną w oparciu o utwór Elizy Orzeszkowej „Gloria victis”, którą można by streścić słowami: przejęty wiatr opłakuje poległych. Wszyscy byli poruszeni. Młodzi artyści naprawdę stanęli na wysokości zadania.

   Pani Dyrektor podziękowała uczniom, ale także nauczycielom odpowiedzialnym za przygotowanie występu: Pani Justynie Gąsior, Pani Renacie Jadwidzic, Pani Agnieszce Żebrowskiej, Pani  Izabeli Gawlik i  Panu Jackowi Górze.

Następnie głos zabrał Senator Krzysztof Słoń, który wyraził swoje uznanie za to, że w szkole, która nosi imię „Bohaterów Powstania Styczniowego” tak pięknie i godnie składa się hołd powstańcom, czci się ich, pamięta o nich i podkreślił, iż należy tę misję kontynuować. Pan Senator przedstawił też krótki rys historyczny dotyczący powstania, podał fakty, daty, liczby. Opowiedział o tym, że powstańcy styczniowi niemal do samej II wojny światowej byli szanowani i honorowani, a ostatni z nich zmarł w 1946 roku. Natomiast Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior odwołał się do znanych słów Romualda Traugutta, które wybrzmiały w trakcie uroczystości: „Polska istnieć będzie, bo istnienie jej do postępu ludzkości nie tylko jest potrzebnem, ale koniecznem: czas Zmiłowania Pańskiego nad nią, jak mocno ufamy, już niedaleki". Pan Burmistrz podkreślił, iż są one nadal aktualne i jak najbardziej przystają do obecnych czasów. Z kolei ks. Sylwester Łącki przywołał postać bł. Bronisława Markiewicza, pedagoga i założyciela Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła.

   Bardzo miłym akcentem spotkania było wręczenie uczniom dyplomów i nagród za udział w konkursach recytatorskim i plastycznym oraz w zmaganiach sportowych zorganizowanych z okazji szkolnych obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

„Gloria victis –

- chwała zwyciężonym !”

czytano: 293 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2023-02-21 07:33:43

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"