Skróty klawiszowe:

Skróty klawiszowe:

EnglishPolishUkrainian

Wersja dla słabowidzących

Wersja dla niepełnosprawnych

„Śladami Powstańców…”

Strona główna » Aktualności » „Śladami Powstańców…”

wielkość tekstu: A | A | A

Społeczność uczniowska nie tylko „słowem” czci swoich patronów szkoły, ale też aktywnie podąża co roku ich śladami.

Już po raz piętnasty odbył się Rajd Szlakiem Powstańców 1863. Stanowi on stały element szkolnych obchodów rocznicowych. Nasza placówka była jednym z jego inicjatorów wraz ze Stowarzyszeniem Ziemia Świętokrzyska. Organizację rajdu wspiera Miasto i Gmina Nowa Słupia, Świętokrzyski Park Narodowy oraz Starostwo Powiatowe. Szlakami powstańczymi wędrowaliśmy wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół w Rudkach, Publicznej Szkoły Podstawowej w Jeziorku, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach, Technikum nr 6 w Nowej Słupi, Niepublicznej Szkoły Branżowej ZDZ w Kielcach, Liceum im. Cypriana Kamila Norwida w Kielcach, słuchaczami Uniwersytetu III Wieku.

W tym roku nasi uczniowie mieli do wyboru dwie trasy: pieszą i pieszo – autokarową. W pierwszej grupie opiekunami byli Pani Izabela Gawlik oraz Pan Adam Dwojewski. Trasa wiodła traktem „Drogi Królewskiej” na Święty Krzyż, gdzie w zimowej scenerii Puszczy Świętokrzyskiej uczestnicy zatrzymywali się w miejscach szczególnie istotnych dla 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Były to miejsca zgrupowań i bitew powstańczych. Dzięki przewodnikowi, prezesowi Lokalnej Organizacji Turystycznej Panu Piotrowi Sepioło, zostały nam przybliżone wydarzenia, które pozwoliły poznać bohaterstwo powstańców biorących udział w tych bitwach. Uczestnicząc w rajdzie mogliśmy uczcić pamięć i oddać hołd wszystkim poległym powstańcom. W trasie naszym uczniom towarzyszyli przewodniczący Rady Miejskiej Pan Rafał Piasecki, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Pan Bartosz Dutkiewicz, radni Miasta i Gminy Nowa Słupia: Pani Ewa Pastuszyńska oraz Pan Robert Klefas.

Druga grupa - z przewodnikiem Panem Jackiem Skrzypczakiem i nauczycielami Panią Agnieszką Pawlik-Osuch i Panem Robertem Domańskim - zwiedzała jedną z najstarszych świątyni w Polsce, kościół pod wezwaniem Św. Idziego w Tarczku, zaś na miejscowym cmentarzu oddała hołd weteranowi powstania styczniowego Pawłowi Kozieła, zmarłemu w 1931 r. Następnie udała się na krótki, lecz intensywny spacer na Górę Sieradowicką, skąd mogła podziwiać piękny i rozległy widok na Pasmo Łysogór. Odwiedziła również miejsca upamiętniające walki o naszą wolność. Kolejnym punktem historycznej wyprawy był Bodzentyn jako jedno z miejsc, gdzie w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. rozpoczęło się powstanie styczniowe.

Po powrocie do szkoły na wszystkich uczestników rajdu czekała gorąca, tradycyjna zalewajka przygotowana przez panie kucharki oraz słodki poczęstunek zapewniony przez rodziców naszych uczniów. Po krótkim odpoczynku przyszedł czas na podsumowanie tegorocznego rajdu, na które przybyli: Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior, Radni uczestniczący w rajdzie, Prezes Stowarzyszenia Ziemia Świętokrzyska Pan Ryszard Garus, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Nowej Słupi Pani Anna Zyzman, Dyrektor Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi Pan Włodzimierz Szczałuba, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach Pani Katarzyna Cedro oraz emerytowana nauczycielka naszej szkoły, jedna z inicjatorek rajdu, Pani Krystyna Kurkowska.

O chwilę refleksji i zadumy nad tragicznym losem powstańców zadbali uczniowie z klasy VIIIb oraz klasy V prezentując patriotyczny program „Gloria victis” przygotowany pod kierunkiem Pani Justyny Gąsior, Pani Renaty Jadwidzic oraz Pana Jacka Góry. Natomiast Pan Włodzimierz Szczałuba wygłosił prelekcję dotyczącą profesora Kazimierza Bielenina, podkreślając rangę tego naukowca dla turystyki Nowej Słupi, przedstawiając również ciekawostki i anegdoty z jego życia. Do uczestników rajdu zwrócił się także Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia Pan Andrzej Gąsior.

Rajd Szlakiem Powstańców 1863 ma nie tylko walor turystyczny, ale też edukacyjny. Uczniowie zdobywając wiadomości na szlakach, wykorzystują je później w organizowanych konkursach. Przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczą w dwóch konkursach. Konkurs plastyczny w tym roku prowadziły Pani Izabela Pańtak i Pani Izabela Gawlik. Uczniowie mieli za zadanie przygotować plakat upamiętniający 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Komisja konkursowa oceniła, iż najlepszą pracą był plakat uczniów z Zespołu Szkół w Rudkach (Julia Klefas i Piotr Pustuła), drugie miejsce zdobyli uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi (Dominika Świetlik, Maja Bzymek, Zuzanna Ulińska, Kajetan Pawlik), trzecie miejsce zajęły uczennice ZDZ w Kielcach (Wiktoria Błaszkiewicz, Karolina Kwas). Wyniki konkursu z wiedzy historycznej przeprowadzonego przez Pana Jacka Skrzypczaka przedstawiają się następująco: pierwsze miejsce osiągnął Krystian Mroczkowski, uczeń Szkoły Podstawowej w Nowej Słupi, drugie miejsce zajęła Julia Bafia z III Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, zaś trzecie miejsce Kacper Boroń z Zespołu Szkół w Rudkach.

Następnie Pani Dyrektor Renata Storzysz, Pan Jacek Skrzypczak i Pan Piotr Sepioło wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz książki.

 

Do zobaczenia za rok na szlaku !

czytano: 398 razy

autor: nowaslupia.pl

data dodania: 2023-02-24 13:04:32

Walory Gminy
  • Wielokulturowość Regionu
  • Dziedzictwo Historyczne
  • Malownicze Krajobrazy
  • Bogactwo Przyrody
  • Strefy Aktywności Turystycznej
  • Dobry Węzeł Komunikacyjny
  • Czyste powietrze
  • Gościnność Mieszkańców
0
Liczba sołectw
0
km2
Powierzchnia Gminy
0
Liczba ludności
Poleć stronę
Wypełnij formularz kontaktowy
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Wersja mobilna

Przewiń stronę do początku"